Nepřehlédněte
Jak začít sportovat a přitom se nezničit VII – tempo běhu (2. část)
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
ZDRAVÁ PRSA: JAK SE SPRÁVNĚ A DOSTATEČNĚ CHRÁNIT PŘED RAKOVINOU?
Strašák zvaný rakovina prsu. Víte, jak chránit svá prsa před touto zhoubnou nemocí? Jaká je účinná prevence? Proč je důležité neopomíjet samovyšetření prsu? Mějte na paměti, že vždy je lepší onemocnění předcházet, než ho pak léčit.
Karcinom prsu je jedním z nejvíce medializovaných druhů rakoviny, což se odráží na informovanosti žen. Na druhou stranu však sebemenší nález bulky v prsu vede k panice a obavám z toho nejhoršího. Proto neponechejte nic náhodě a nepodceňujte prevenci.
PRAVIDELNÉ SAMOVYŠETŘENÍ PRSU
To se provádí pohmatem jednou měsíčně, buď 7 až 10 dní před začátkem menstruace nebo 2 až 3 dny po jejím skončení, kdy v prsou nejsou již žádná napětí. Ideální je provedení před zrcadlem. Ruce mějte volně podél těla a postupně je zvedejte až nad hlavu, sledujte případné změny, jako jsou například vtažená místa, vyklenutí, důlek, barevné změny, zarudnutí, zvětšení prsu, změna tvaru. Je vhodné se náležitě prohlédnout také s rukama sepnutýma pod bradou, za hlavou i v předklonu.
Dále je třeba provést pohmat prsou krouživými pohyby třemi prostředními prsy, nezapomeňte ani na okolí poprsí a podpaží. V prsou by neměl být žádný tvar, který tam dříve nebyl. Po stisknutí dvorce by se neměl objevit červený až hnědý výtok nebo krvácení u bradavky. Výše uvedený postup je vhodné provést i ve sprše a v leže. Toto samovyšetření je důležité, ale rozhodně nenahrazuje mamografické vyšetření.
MAMOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ
Dalším krokem v rámci řádné prevence je pravidelné absolvování mamografického vyšetření. Nárok na bezplatné vyšetření jednou za dva roky má u nás každá žena od 45 let. Ženy mladší podstupují toto vyšetření, jestliže náleží do rizikové skupiny, tj. jde o ženy se zárodečnou mutací genů související s vyšším rizikem vzniku karcinomu prsu, ženy s dědičnou predispozicí, s histologickým nálezem či s prodělanou radioterapií.
FYZICKÁ AKTIVITA A ZAŘAZENÍ URČITÝCH POTRAVIN DO SVÉHO JÍDELNÍČKU
V boji za zdravá prsa je perfektní každá pohybová aktivita. Dokonce i mírná má dle vědců pozitivní efekt, a to bez ohledu na to, v jakém věku se cvičením začnete. Každý pohyb se počítá.
Důležité je rovněž zařazení prospěšných potravin do svého běžného jídelníčku. Jedná se zejména o olivový olej, neboť strava bohatá na olivový olej má kladný vliv na snížení rizika rakoviny prsu, dále je vhodná konzumace celozrnných potravin, dostatečné množství zeleniny, nejlepší je samozřejmě v syrovém stavu. V rámci prevence rakoviny prsu je zejména účinná zelenina sytějších barev, která obsahuje karotenoidy, jedná se tak o brokolici, mrkev, papriku, špenát, rajčata, červenou řepu.
Nezapomeňte ani na ovoce, vhodné jsou červené hrozny, jahody, maliny, borůvky, broskve, hrušky, banány či jablka. Podstatný význam mají i vejce. Zde dokonce bylo zjištěno, že kdo v dospívání jedl vejce, tak se u něj prokázalo výrazně nižší riziko onemocnění rakovinou prsu v pozdějším věku.
Jsou věci, které nelze změnit, ovlivnit, ale rozhodně lze jíst zdravě, hýbat se a pravidelně si prohlížet a kontrolovat vlastní tělo.
Poslat článek
Tisk
Štítky: mamograf samovyšetření prsu zdraví prevence