reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Oznamte svatbu originálně!

 
celý článek | Admin | přečteno: 5189x 2019.05.17

Vřesy a vřesovce pro krásný podzim i zimu

 
celý článek | Jana Brandtlová | přečteno: 2219x 2020.11.10

Lago di Garda a nádhera v údolí poblíž alpských masivů

 
celý článek | Admin | přečteno: 4954x 2019.06.08

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Jablko – pomoc organismu nejen proti stresu

 
Jablko – pomoc organismu nejen proti stresu
 

Jablko je ovoce, které není třeba nějak zvlášť představovat. Provází lidstvo od samého počátku – vždyť právě jablko utržené ze stromu poznání způsobilo, že Adam a Eva museli odejít z ráje. Jablko znamená pro někoho symbol moci, je to synonymum pro podzim, protože právě v tuto dobu jablka dozrávají. Děti kreslí stromy s červenými jablíčky nebo ježky s jablky na bodlinách. Téměř na každé zahradě najdeme jabloň, tyto stromy lemují i silnice a polní cesty. V obchodech najdeme v dnešní době tolik odrůd jablek, že ani nevíme, kterou si vybrat.

Jablka jsou jednou z prvních potravin malého dítěte – kdo z nás by si nepamatoval nastrouhané jablíčko smíchané se žervé? Jablka ale patří do jídelníčku v každém věku. Kromě konzumace za syrova se z nich vyrábí džusy nebo mošty, džemy, kompoty, sušená jablka se přidávají do ovocných čajů. A samozřejmě se také nechávají zkvasit a následně vypálit a destilovat na ovocnou pálenku, v zahraničí známou jako calvados.

Jablka zvyšují imunitu, obsahují různé prospěšné látky, dokonce povzbuzují organismus a zvyšují odolnost vůči stresu. V minulosti je naši předkové uchovávali kromě zavařenin a kompotů také sušená. Pokud se jablka sušila při mírné teplotě či přirozeným způsobem nakrájená na tenké plátky známé jako "křížaly", došlo k uchování všech jejich prospěšných látek, tedy především ovocných cukrů, bílkovin, minerálů i vitamínů. Ovoce si zachovávalo svoji chuť i vůni a v této formě se dalo konzumovat po celou zimu. Křížaly pomáhají povzbuzovat činnost zažívacího ústrojí či snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Jablko – vitamínová bomba

Hlavním vitamínem obsaženým v jablku je vitamín C, ale kromě toho obsahují jablka velké množství vlákniny. Jsou bohaté na hořčík, železo, křemík a mají velký obsah draslíku, dále obsahují antioxidanty, díky čemuž pomáhají kromě posílení imunity také stabilizovat hladinu cukru v krvi. Snižovat tlak a mimo jiné jsou potravinou s prevencí proti civilizačním chorobám, tedy především rakovině nebo Alzheimerově chorobě. Snižuje LDL ,,špatný" cholesterol, který ucpává tepny a brání krvi, aby protékala životně důležitými orgány jako je srdce a mozek.

Když se vám na zahrádce urodí jablka – jako se tomu stalo na mnoha místech právě letos – ideálním řešením je výroba jablečné šťávy nebo moštu. Přírodní jablečná šťáva obsahuje velké množství přírodního cukru, pektinů a ovocných kyselin a vlákniny. Vyrobit si ji můžete v menším množství sami doma, anebo odvézt jablka do moštárny a nechat si šťávu vylisovat. Pro delší uchování přírodní šťávy bez konzervantů je potřeba ji pasterizovat při vyšší teplotě, anebo zmrazit. Nejlepší je ale zcela čerstvá, vylisovaná ze strouhaných jablek každý den ráno.

Jak jablka uchovat?

Ideální pro delší uskladnění jablek jsou suché sklepy s teplotou do deseti stupňů nad nulou. Jablka je potřeba uložit tak, aby k nim nemohly myši nebo jiní hlodavci, aby neprovlhla od země, vhodné je často je překládat a vyhodit případně nahnilé kousky. Dobře skladovaná jablka vydrží minimálně do Vánoc, často ale mnohem déle. A pokud se náhodou jablíčka přesto začnou kazit, pochutnají si na nich uprostřed zimy ptáci nebo zvířata v lese.

Usušená jablka můžete skladovat ve skleněné či keramické dóze klidně až do další sklizně. Nejlepší sušení (kromě elektrické sušičky) je v suché a teplé místnosti na vzdušném roštu či na pečícím papíru na plechu v troubě zapnuté na minimální výkon. Zavařená jablka potom využijete na poháry či moučníky v zimním období. Ale nejlepší jsou stejně jablíčka čerstvá nebo čerstvě zpracovaná. Například do moučníků.

Kdo by neznal štrúdl

Závin neboli štrúdl (z německého strudel) je moučník, který u nás zdomácněl už dávno. Málokdo si dokáže představit podzim a sklizeň jablek, aniž by doma nezavoněla tato typická podzimní dobrota. Receptů na závin existuje mnoho, jako náplň lze kromě jablek použít také švestky či hrušky, ale většinou všechny recepty spojuje stejná přísada – kromě cukru také skořice, rozinky či ořechy. Tenké listové těsto je jedna (a často nejrychlejší) varianta. Chcete-li tentokrát zkusit něco jiného, připravte si těsto na závin z piva. Je rychlé, jednoduché a velmi chutné.

Těsto na jablečný závin

Na celkem čtyři až pět „rukávů“ závinu potřebujete jednu lahev obyčejného světlého piva, kostku másla a hladkou mouku podle potřeby, na toto množství by měl vyjít jeden kilogram. Máslo je potřeba vložit na nějakou dobu do mrazáku, aby ztuhlo. Potom nasypeme polovinu mouky do mísy, nastrouháme na hrubém struhadle ztuhlé máslo a zalijeme pivem. Promícháme těsto a dosýpáme hladkou mouku, aby se vytvořila kompaktní a nelepivá hmota. Necháme ji na nějakou dobu v chladničce a potom vyválíme čtyři až pět plátů, které plníme podle naší chuti, zavineme a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme zprudka na 180 stupňů, z trouby vyjmeme poté, až se závin zabarví do hněda. Posypaný moučkovým cukrem chutná výborně a doma většinou dlouho nevydrží.

Chcete-li příští rok sklízet hezčí a lepší plody, je právě v tuto dobu čas pečovat o starší stromy (zastřihovat výhony a tvarovat koruny), anebo vysadit nové stromky. Odrůd jablek je skutečně mnoho a barevných variant ještě více. Tak ať si na letošní úrodě jablek pochutnáte a něco vám zbyde i na zimu.

Šárka Kunická

www.realityprozeny.cz

Foto: Pixmac

 

| přečteno: 14886x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky:

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak nejlépe zvládnout alkoholové opojení a ranní kocovinu?

Sotva skončila doba vánočních večírků a ve zdraví jsme oslavili Silvestr, už je v plném proudu plesová sezóna. D...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.02.22 | přečteno: 16854x

Jak zhubnout chůzí nordic walking

Lidí, kteří chodí s hůlkami, jste si určitě už někdy kolem sebe všimli. Možná jste si říkali, k čemu je taková chůze ...
 
celý článek | Admin | 2016.03.11 | přečteno: 16611x

Vitalvibe

Vitalvibe nabízí přírodní zdroje výživy pro moderního člověka, které jsou tělu přirozené a pomáhají i tam, kde ostatn...
 
celý článek | Admin | přečteno: 16793x

Nezaprší a nezaprší aneb zákon umytých oken

  Nevím, jestli tento nepsaný zákon platí i u vás, ale v mém případě funguje každopádně. Ať je léto neb...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.03.05 | přečteno: 14138x
 

Portál pro ženy