newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jablko – pomoc organismu nejen proti stresu

 
Jablko – pomoc organismu nejen proti stresu
 

Jablko je ovoce, které není třeba nějak zvlášť představovat. Provází lidstvo od samého počátku – vždyť právě jablko utržené ze stromu poznání způsobilo, že Adam a Eva museli odejít z ráje. Jablko znamená pro někoho symbol moci, je to synonymum pro podzim, protože právě v tuto dobu jablka dozrávají. Děti kreslí stromy s červenými jablíčky nebo ježky s jablky na bodlinách. Téměř na každé zahradě najdeme jabloň, tyto stromy lemují i silnice a polní cesty. V obchodech najdeme v dnešní době tolik odrůd jablek, že ani nevíme, kterou si vybrat.

Jablka jsou jednou z prvních potravin malého dítěte – kdo z nás by si nepamatoval nastrouhané jablíčko smíchané se žervé? Jablka ale patří do jídelníčku v každém věku. Kromě konzumace za syrova se z nich vyrábí džusy nebo mošty, džemy, kompoty, sušená jablka se přidávají do ovocných čajů. A samozřejmě se také nechávají zkvasit a následně vypálit a destilovat na ovocnou pálenku, v zahraničí známou jako calvados.

Jablka zvyšují imunitu, obsahují různé prospěšné látky, dokonce povzbuzují organismus a zvyšují odolnost vůči stresu. V minulosti je naši předkové uchovávali kromě zavařenin a kompotů také sušená. Pokud se jablka sušila při mírné teplotě či přirozeným způsobem nakrájená na tenké plátky známé jako "křížaly", došlo k uchování všech jejich prospěšných látek, tedy především ovocných cukrů, bílkovin, minerálů i vitamínů. Ovoce si zachovávalo svoji chuť i vůni a v této formě se dalo konzumovat po celou zimu. Křížaly pomáhají povzbuzovat činnost zažívacího ústrojí či snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Jablko – vitamínová bomba

Hlavním vitamínem obsaženým v jablku je vitamín C, ale kromě toho obsahují jablka velké množství vlákniny. Jsou bohaté na hořčík, železo, křemík a mají velký obsah draslíku, dále obsahují antioxidanty, díky čemuž pomáhají kromě posílení imunity také stabilizovat hladinu cukru v krvi. Snižovat tlak a mimo jiné jsou potravinou s prevencí proti civilizačním chorobám, tedy především rakovině nebo Alzheimerově chorobě. Snižuje LDL ,,špatný" cholesterol, který ucpává tepny a brání krvi, aby protékala životně důležitými orgány jako je srdce a mozek.

Když se vám na zahrádce urodí jablka – jako se tomu stalo na mnoha místech právě letos – ideálním řešením je výroba jablečné šťávy nebo moštu. Přírodní jablečná šťáva obsahuje velké množství přírodního cukru, pektinů a ovocných kyselin a vlákniny. Vyrobit si ji můžete v menším množství sami doma, anebo odvézt jablka do moštárny a nechat si šťávu vylisovat. Pro delší uchování přírodní šťávy bez konzervantů je potřeba ji pasterizovat při vyšší teplotě, anebo zmrazit. Nejlepší je ale zcela čerstvá, vylisovaná ze strouhaných jablek každý den ráno.

Jak jablka uchovat?

Ideální pro delší uskladnění jablek jsou suché sklepy s teplotou do deseti stupňů nad nulou. Jablka je potřeba uložit tak, aby k nim nemohly myši nebo jiní hlodavci, aby neprovlhla od země, vhodné je často je překládat a vyhodit případně nahnilé kousky. Dobře skladovaná jablka vydrží minimálně do Vánoc, často ale mnohem déle. A pokud se náhodou jablíčka přesto začnou kazit, pochutnají si na nich uprostřed zimy ptáci nebo zvířata v lese.

Usušená jablka můžete skladovat ve skleněné či keramické dóze klidně až do další sklizně. Nejlepší sušení (kromě elektrické sušičky) je v suché a teplé místnosti na vzdušném roštu či na pečícím papíru na plechu v troubě zapnuté na minimální výkon. Zavařená jablka potom využijete na poháry či moučníky v zimním období. Ale nejlepší jsou stejně jablíčka čerstvá nebo čerstvě zpracovaná. Například do moučníků.

Kdo by neznal štrúdl

Závin neboli štrúdl (z německého strudel) je moučník, který u nás zdomácněl už dávno. Málokdo si dokáže představit podzim a sklizeň jablek, aniž by doma nezavoněla tato typická podzimní dobrota. Receptů na závin existuje mnoho, jako náplň lze kromě jablek použít také švestky či hrušky, ale většinou všechny recepty spojuje stejná přísada – kromě cukru také skořice, rozinky či ořechy. Tenké listové těsto je jedna (a často nejrychlejší) varianta. Chcete-li tentokrát zkusit něco jiného, připravte si těsto na závin z piva. Je rychlé, jednoduché a velmi chutné.

Těsto na jablečný závin

Na celkem čtyři až pět „rukávů“ závinu potřebujete jednu lahev obyčejného světlého piva, kostku másla a hladkou mouku podle potřeby, na toto množství by měl vyjít jeden kilogram. Máslo je potřeba vložit na nějakou dobu do mrazáku, aby ztuhlo. Potom nasypeme polovinu mouky do mísy, nastrouháme na hrubém struhadle ztuhlé máslo a zalijeme pivem. Promícháme těsto a dosýpáme hladkou mouku, aby se vytvořila kompaktní a nelepivá hmota. Necháme ji na nějakou dobu v chladničce a potom vyválíme čtyři až pět plátů, které plníme podle naší chuti, zavineme a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme zprudka na 180 stupňů, z trouby vyjmeme poté, až se závin zabarví do hněda. Posypaný moučkovým cukrem chutná výborně a doma většinou dlouho nevydrží.

Chcete-li příští rok sklízet hezčí a lepší plody, je právě v tuto dobu čas pečovat o starší stromy (zastřihovat výhony a tvarovat koruny), anebo vysadit nové stromky. Odrůd jablek je skutečně mnoho a barevných variant ještě více. Tak ať si na letošní úrodě jablek pochutnáte a něco vám zbyde i na zimu.

Šárka Kunická

www.realityprozeny.cz

Foto: Pixmac

 

| přečteno: 30088x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky:

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Buďte krásná, už napořád!

Zaručené recepty, které vám pomohou udržet těžce vydřenou figuru do plavek i v trendy jarním kabátě! ...
 
celý článek | Andrea Sýkorová | 2013.03.12 | přečteno: 30067x

Trend ovocného smoothie

Smoothie ocení ti, kteří se chtějí zdravě stravovat, ale zápasí s nedostatkem času. Mimo to, že nápoj smoothie zajistí p...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2018.08.23 | přečteno: 30199x

Nejvýhodnější hypotéka může být dostupná každému

Máte zájem získat ten nejvýhodnější hypoteční produkt? Pokud ano, mějte na paměti, že ta skutečně nejvýhodnější hypot...
 
celý článek | Admin | 2016.07.02 | přečteno: 30191x

Buďte štíhlejší, papejte tuky

Chcete zhubnout? Přestaňte jíst tučné výrobky! Kupujte jen nízkotučné potraviny! Odtučněná varianta je úplně nejlepší...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2014.08.28 | přečteno: 30192x
 

Portál pro ženy