newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Dbejte na své zdraví! Nepřejídejte se ani o svátcích

 
Dbejte na své zdraví! Nepřejídejte se ani o svátcích

Všichni víme, že přejídání škodí našemu zdraví, tělesnému i psychickému. Dokonce má vliv i na kvalitu spánku, o nárůstu hmotnosti ani nemluvě. Co se děje s naším tělem, pokud se přejídáme? Možná je to chuť na jídlo, zvyk nebo stres. Problém je v tom, že mozku trvá nejméně 20 minut, než vyšle informaci, že žaludek už je plný, a tudíž že už jsme nasyceny.

 

Jenže během těchto osudných 20 minut stihneme zkonzumovat ještě mnoho dobrot. Ovšem posléze samozřejmě začneme cítit, že jídla bylo jaksi trochu moc. Jenže přejídání je tak snadné…

Jak tělo reaguje?

V první řadě se žaludek rozšíří přes běžnou velikost. Tím začne tlačit na jiné orgány, což způsobuje fyzické nepohodlí. Nadměrné množství jídla většinou okamžitě způsobí pocity únavy a ospalosti. Je to v důsledku toho, že vnitřní orgány musejí začít víc pracovat. Musí vyloučit další a další trávící hormony a enzymy, které si s jídlem poradí.

Celkový metabolismus se zrychlí, což může způsobit návaly horka a stavů na omdlení. Žaludek též začne produkovat více plynu, a tak vás k tomu všemu bude trápit nadýmání.

                                                               

Důsledky jsou neblahé

Pokud konzumujete víc jídla, než vaše tělo potřebuje ke svému efektivnímu fungování, zaděláváte si na vážné zdravotní komplikace. Nejde jen o rychlý nárůst hmotnosti, respektive ta je spouštěčem mnoha dalších problémů. Zvyšuje riziko rakoviny, kardiovaskulárních chorob a dlouhodobě může nepříznivě ovlivnit váš spánek. Takzvané cirkadiánní hodiny, které řídí spánkové cykly, jsou ovlivněny a hladiny spánkových hormonů stoupají a klesají po celý den. Pro organismus pak je velmi těžké večer normálně usnout a spát bez problémů celou noc.

Jak přestat?

Asi nejde o převratné rady, ale o jejich dodržování. Zásadní je věnovat jídlu veškerou pozornost a jíst po malých dávkách. Zkuste jídla rozumně rozložit během celého dne a věnujte pozornost velikosti porcí. Vyvarujte se potravin, které jsou přímo stvořeny k přejídání (hamburgery, hranolky, chipsy, sušenky a podobně). Hodně naplňte žaludek ovocem a zeleninou, obsahují hodně vlákniny a mezi jídly udrží váš žaludek naplněný. Během jídla se nenechte ničím rozptylovat. Žádná televize, telefon, kniha, zaměřte se pouze na jídlo a vychutnávejte každé sousto. Snáze tak poznáte, kdy už jste nasyceny.

                                                                

A hodně vody! Pijte vodu před jídlem, během jídla i po něm! Opět jde o to, že žaludek se více zaplní a voda vám navíc pomůže se zdravým trávením.

Držte se a hodně štěstí!

Vánoční svátky jsou velmi rizikové. I tak se ale vynasnažte udržet některé doporučené návody, uvidíte, že se budete cítit lépe a plny energie. A to za to stojí, ne?

 

 

 


 

2020.12.26 | Jana Brandtlová | přečteno: 911x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zdraví jídlo přejídání se poruchy spánku metabolismus Vánoce

 
archiv

Nejzajímavější články

 

ROZHOVOR s MUDr. Danielou Sosýnovou: CESTA K OTĚHOTNĚNÍ

MUDr. Daniela Sosýnová, působí jako gynekolog v Krnově, gynekologii se věnuje 25 let, vždy se zaměřuje především...
 
celý článek | Markéta Bartošíková | 2015.08.04 | přečteno: 16385x

Port de Bras - pro krásu těla i mysli

Ráda tančíte, ale chcete přitom protáhnout ztuhlé svaly a zpevnit problémové partie vašeho těla? Lze vůbec propojit i...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.03.27 | přečteno: 13253x

Umíte žít okamžikem?

Musím se přiznat, že mi to občas tak úplně nejde a opravdu se za to na sebe zlobím. Možná životní zkušenosti (dá-li s...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.08.11 | přečteno: 13014x

Nikdy se nenechte ničím odradit! A.S.U. Street Love PROJECT (20. – 21. 10. 2012)

  Znáte to, ne? Pokaždé, když se na nějakou událost těšíte už několik týdnů, se musí něco zvrtnout. U mě dos...
 
celý článek | Radka Lišková | 2012.12.07 | přečteno: 13869x
 

Portál pro ženy