newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Domácí sirup z rýmovníku vyléčí podzimní neduhy

 
 

 

Dejte rýmě vale

Náhlé výkyvy teplot, sychravé počasí, nedostatek sluníčka a následná únava už zkrátka patří k podzimu. Přestože někteří jedinci tím procházejí bez jakékoliv újmy, jiní melou z posledního, byť se od rána do večera dopují všemi možnými vitamíny. Výsledkem tak může být nesnesitelný bolehlav a rýma jako vyšitá. Než ale začnete panikařit a podnikat zběsilé útoky na lékárny, zkuste dát důvěru přírodě. Aby se vám a vašim ratolestem s rýmou a nachlazením snáze bojovalo, vyrobte si vlastní léčivý sirup. S láskou dělaný bude mít zaručeně o to větší úspěch.

 

                     

 

Jak na to?

Výroba domácího sirupu není nikterak složitá a zvládne ji opravdu každý. V zásadě existují dvě různé cesty, jak se k domácímu sirupu dopracovat – teplá a studená.

Vařený sirup

Pokud jste s námi v jarních měsících vařili pampeliškový med, budete už zhruba vědět, jak na to. Výhodou vařeného sirupu je nesporně kratší doba přípravy, ale vzhledem k tepelné úpravě také delší trvanlivost. Tak jako tak, oba sirupy jsou natolik chutné, že zmizí dřív, než by se mohly jakkoliv zkazit…

 

Potřebujete:

  • 20 - 30 lístků rýmovníku
  • Citrón, limetku nebo pomeranč – podle vlastní chuti
  • Vodu
  • Cukr krupici (cca 1kg)

 

Postup:

Den před samotným vařením sirupu je potřeba připravit odvar. Neumyté lístky rýmovníku spolu s plátky dobře očištěného citrónu (či jiného citrusu) vložte do hrnce a zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte stát. Druhý den přeceďte přes husté sítko nebo plátěný ubrousek a scezený odvar přiveďte k varu. Ztlumte plamen a opatrně přisypte cukr. Vařte za občasného zamíchání na mírném stupni, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Vaření se zpočátku může zdát jako „nekonečný příběh“, jakmile se ale vyvaří hlavní díl vody, jde vše velmi rychle – proto od vaření neodcházejte a hlídejte, aby sirup nezačal pěnit a neutekl z hrnce (tzv.“hrnečku, vař“). Správnou konzistenci sirupu vyzkoušíte jednoduše tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek – pokud kapička drží tvar (viz obrázek), je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž poměrně dost zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.

 

                      

 

Sirup bez vaření

Výroba za studena se hodí zejména v případě, že má váš rýmovník větší množství listů, které může postrádat. Vlastníte-li tedy víceletou a dobře rozrostlou pokojovku, kterou je nutné zaštípnout, můžete listy využít právě takto. Je také důležité zmínit, že ideální dobou pro studené zpracování sirupu jsou slunečné dny – není to ale podmínkou. Sluneční paprsky jsou přínosem proto, že se cukr rychleji rozpouští a lépe pojí se šťávou z listů.

 

Potřebujete:

  • Uzavíratelnou skleněnou nádobu
  • Alespoň 50 větších lístků rýmovníku – čím více, tím lépe
  • Cukr krupici (podle velikosti sklenice a množství listů cca 1 kg)
  • Citrón, limetka, pomeranč – podle chuti
  • Citrónovou šťávu

 

Postup: 

Lístky lehce propláchněte ve studené vodě a překrájejte na půlky, aby se lépe uvolňovala šťáva. Citrón, limetku nebo pomeranč (podle chuti) kartáčkem pečlivě omyjte a rozkrájejte na plátky. Do vypláchnuté sklenice pak střídavě vrstvěte lístky, cukr, citrónovou šťávu a citrusy, než je nádoba plná. Uzavřete a nechejte stát za oknem. Během několika týdnů byste měli pozorovat, že se cukr rozpouští, podle potřeby případně můžete zlehka promíchat a zase upěchovat. Obsah sklenice pravidelně kontrolujte, aby na povrchu nezačala vznikat plíseň. Jakmile je vnitřek skleněné nádoby kompletně tekutý, přeceďte přes plátno a dobře vymačkejte. Sirup jednoduše uchováte ve skleničce v chladu a temnu, v chladničce, sklepě nebo chladné spíži.

 

Kde všude zachutná

Sirup ze zázračného rýmovníku se hodí jako užívání při rýmě a nachlazení, ale funguje i jako bezvadná prevence těchto nepříjemných onemocnění. Díky velmi jemné a neštiplavé příchuti si ho oblíbí i děti. Nedráždí žaludek, pomáhá naopak odbourat potíže zažívacího traktu. Dospělí si s ním mohou osladit grog nebo punč, a vynikající je také do čaje – například při migréně nebo horečce. Vychutnat si ho můžete na pečivu s máslem, v jogurtu nebo na krupicové kaši. Kdo má v oblibě tradiční bramborové placky, může zkusit zajímavou staročeskou kombinaci chutí i takto.

 

                        

 

Přeji mnoho zdaru při výrobě, dobrou chuť a pevné zdraví!

 

Foto: Vlastní archív

| přečteno: 34115x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: rýmovník, recept na sirup z rýmovníku, vařený sirup, sirup bez vaření

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak vybrat tu pravou sedací soupravu do svého domova? Položte si těchto 5 zásadních otázek.

Sedací souprava bývá dominantou obývacího pokoje. A také místem, kde trávíme s rodinou a přáteli dost času. Při jejím vý...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.02.13 | přečteno: 30448x

Japonská zahrada - oáza klidu v srdci Prahy

Pokud vás již omrzel hluk aut a davy v ulicích, přijměte, prosím, mou pozvánku  na místo, kde budete moci v...
 
celý článek | Klára Hrdá | 2014.05.05 | přečteno: 30137x

Trávíte večer sama? Máme 3 tipy pro jeho zpříjemnění

Odjel vám partner na dlouhou služební cestu a trávíte dlouhé večery doma? Nejspíše se odehrávají v duchu jakési klasiky....
 
celý článek | Lea Kubová | 2018.05.28 | přečteno: 30075x

Široký výběr dámských hodinek najdete na Delux.cz

Luxusní dámské náramkové hodinky všech světových značek najdete na internetovém obchodě Delux.cz. Máme v nabídce...
 
celý článek | Admin | 2014.09.11 | přečteno: 30064x
 

Portál pro ženy