newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Už zase jedeme bomby proti chřipce

 
Už zase jedeme bomby proti chřipce

Možná vám přijde, že o „zaručených prostředcích“ proti chřipce a nachlazení už bylo řečeno vše. Jen jsme ještě nikdy nenosily roušky, což je možná škoda. Chřipkových epidemií by určitě bylo méně.

 

Nicméně letos se chřipky příliš neobáváme, protože největší strach nám nahání koronavirus. Každopádně, tak jako tak platí, že chřipka i Covid-19 jsou virové infekce a s jakoukoli infekcí si nejlépe poradí ten, kdo má silnou imunitu. Proto je na místě imunitu zocelit a my vám poradíme jak.

Pro imunitní systém je nový nejen koronavirus, ale také každoroční chřipka!

Chřipkové viry mutují a jsou každý rok trochu jiné. Covid-19 je virus úplně nový. Ale pro náš imunitní systém jsou nové obě nemoci. Minulou mutaci chřipky si nepamatuje a potýká se s ní jako se zcela novou infekcí. Zkrátka s touto konkrétní chřipkou nemá žádné zkušenosti, kterých by mohl při zvládání virózy využít.

                                                               

 

Pokud se nemůžeme spolehnout na imunitní paměť, musíme vsadit na takzvanou nespecifickou imunitu, která zasahuje proti všem patogenům.

Jak na nespecifickou imunitu?

Odborníci zdůrazňují, že nespecifická imunita „roste“ 3 až 5 týdnů. To v praxi znamená především to, že je potřeba začít ji posilovat s dostatečným časovým předstihem a nečekat až do chvíle, kdy už na sobě příznaky nemoci začnete pociťovat.

Rady typu: když onemocníte, nasaďte megadávky vitaminů a jste z toho venku, jsou slušně řečeno úplně mimo. Takhle to totiž nefunguje.

Před zahájením „podpůrné terapie“ se poraďte se svým lékařem nebo v lékárně. Je potřeba zohlednit vhodnost zvolených léčivých a dalších přípravků a předejít případným chybám v kombinacích léků, například interakci s přípravky, které již užíváte na nějaký specifický zdravotní problém.

Co v lékárně nakoupit ještě dnes?

Podle farmaceutů je pro podporu nespecifické imunity především dobré užívat vitamin D, betaglukany, zinek a selen. Onemocnění chřipkou i novým koronavirem se můžete bránit i tehdy, kdy už se virus dostal do vašeho těla. Chce to ale využít v rámci podpůrné i symptomatické léčby, například silných účinků lékořice hladké, hořce drsného a výtažků z pelargónie.

Vitamin D

Zajímavou skutečností je, že pouze 1 % populace v ČR má dostatek vitaminu D, přitom studie jasně prokazují vliv jeho nedostatku na snížení obranyschopnosti organismu. Je nezbytný pro aktivaci bílých krvinek, které rozpoznávají infikované buňky a ničí je.

                                                                

Zinek

Tento minerál má výrazné antioxidační účinky důležité k ochraně lidských buněk a buněčných membrán před poškozením volnými radikály. Jeho nedostatek znamená velké oslabení imunity, protože právě díky zinku se imunitní buňky množí. A to je v případě napadení organismu infekcí nutné pro rychlou a účinnou obrannou reakci.

Zbavte se zánětů a zbytečných kil navíc

Samotné polykání podpůrných látek bohužel nemusí být dostačující. Pro zvýšení obranyschopnosti je dobré udělat i některé další podstatné kroky. Při přípravě na období akutních virových onemocnění, a to včetně Covid-19, se určitě zaměřte i na následující. Snažte se doléčit všechny chronické záněty, které zbytečně zatěžují imunitní systém. Pokud trpíte záněty zubů, prostaty či třeba zánětem močových cest, soustřeďte své síly hlavně na jejich léčbu.

                                                                

 

A pokud již dlouho odkládáte hubnutí, neodkládejte ho už ani o jediný den! U obézních lidí se totiž děje to, že umírající tukové buňky vyvolávají mírný, ale chronický zánět a aktivizují tak protizánětlivé látky. Ty se pak, laicky řečeno, nemohou plně soustředit na řešení celkových infekcí.

Hubnutí ale pomáhá i v dalších ohledech. Jestliže shodíte pár kil, zlepší se celkový metabolismus. A není důležité, kolik zhubnete, ale že tento proces nastartujete. A to za to určitě stojí.

Jak vidíte, protichřipkové „bomby“ rozhodně nejsou jen o otužování se a čaji s medem a citronem. Začít můžete například tím, že paradoxně vitamin C není tím nejdůležitějším, na čem svůj boj s virózami postavit.

 

 

2020.12.10 | Jana Brandtlová | přečteno: 30099x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: chřipka viry imunita

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Pořiďte si na zimu krásný stylový kabát

Vhodně zvolený dámský kabát zahřeje a zároveň v něm budete vypadat dobře. Důležitý je excelentní střih a kvalitn...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.10.15 | přečteno: 30124x

Tipy pro rychlý a efektivní úklid koupelny

Každá koupelna vypadá skvěle, pokud je dokonale uklizena a nacházejí se v ní pouze nezbytné věci. Jak na úklid koupelny,...
 
celý článek | Nina Albertová | 2022.08.23 | přečteno: 30146x

Společný orgazmus není nemožný, jen vyžaduje hodně trpělivosti

Díváte se na romantický film, kde právě vrcholí milostná scéna. Ti dva se poznali před několika dny, možná dokonce ho...
 
celý článek | Lea Kubová | 2016.02.16 | přečteno: 30066x

Na víno pod mořskou hladinu: V Chorvatsku mají sklípek ve vraku lodi!

Kam letos na dovolenou? A co třeba do Chorvatska, které nabízí spoustu možností, jak si užít zasloužené volno originá...
 
celý článek | Admin | 2017.05.29 | přečteno: 30214x
 

Portál pro ženy