newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Rakytník - proč je tak zdravý a jak jej využívat

 
Rakytník - proč je tak zdravý a jak jej využívat

Chcete si před zimou posílit imunitu a zároveň dodat vašemu tělu co nejvíce potřebných vitamínů? Už celá staletí jsou známé léčebné účinky rakytníku, především v posledních letech lidé nedají na tuto rostlinu dopustit a stále více ji vyhledávají.  

 

Vzácné složení v každé bobulce

Rakytník je nejvýznamnější asi pro svůj vysoký obsah vitamínu C, který je dokonce 10x větší než u pomeranče. Kromě něj se v rakytníku nachází 7 dalších vitamínů (A, B, D, E, F, K, P), 24 různých minerálních látek a stopových prvků, 18 aminokyselin, množství antioxidantů, třísloviny, nenasycené mastné kyseliny a serotonin.

Rakytník je velice oblíbený především pro svůj pozitivní vliv na obranyschopnost organizmu a kardiovaskulárním systém, odbourávání škodlivých a toxických látek z těla, léčebné účinky při popáleninách, omrzlinách, opruzeninách, akné a ekzémech. Dále má antibiotické účinky, odstraňuje záněty z dýchacích cest (inhalací), snižuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, používá se při zánětu močových cest, stimuluje jaterní činnost, zklidňuje a uvolňuje napětí z těla, působí proti stresu a velký význam má také v kosmetickém odvětví.

Rakytníkový olej pro zdraví i krásu

Rakytník lze využít v mnoha různých formách. Asi nejznámější je rakytníkový olej, který můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy, nebo si ho doma vyrobit. Rakytníkový olej není sice lék na všechno, ale pomáhá téměř celému organismu lépe fungovat. Také jeho použití na krásu přinese výborné výsledky. Zvyšuje pružnost pokožky, omezuje tvorbu vrásek, při drobnějším poranění pokožku hojí bez jizev. Pokud máte suché vlasy, vmasírujte si pár kapek rakytníkového oleje, hydratuje je a zůstávají po něm lesklé a sametové. Olej je také dobrým kosmetickým prostředkem na masáž.

Připravte si domácí rakytníkovou šťávu

Neméně známý je rakytníkový čaj, sirup, med, pálenka nebo smoothie. Pokud máte příležitost, můžete si rakytník nasbírat a udělat domácí šťávu, která se přes zimu rozhodně neztratí.

V odšťavňovači vymačkáme šťávu z plodů, nalijeme do plastových nádobek, dobře uzavřeme a dáme zamrazit. Během zimy si postupně otvíráme krabičku po krabičce, a tak máme zaručený přísun vitaminů. Nádobku vytaženou z mrazáku po dobu užívání skladujeme v lednici. Šťávu si můžeme i přisladit, ovocným nebo hroznovým cukrem, agáve sirupem či medem.

Velmi dobrou zprávou je také to, že u rakytníku zatím nebyly objeveny žádné nežádoucí účinky, takže si ho může pravidelně dopřávat každý.

 

Až budete příště přemýšlet o nějakém léku například při nachlazení, zkuste se nejprve zamyslet nad přírodní alternativou a vzpomenout si, co všechno dokáže tato rostlina. Někdy opravdu stačí málo k tomu, aby vám bylo lépe, i kdyby to měl být třeba jenom rakytníkový čaj.

 

2017.11.12 | Tereza Zelinková | přečteno: 31005x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: rakytník zdraví podzim

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Podpora a naděje pro Anežku

Anežka je mladá maminka trpící roztroušenou sklerózou. Onemocněla v roce 2012 a po narození syna se její zdravotní stav ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2024.07.18 | přečteno: 813x

Jak léčit rychle a účinně chřipku?

Léto nám dalo neúprosně sbohem a je tu opět podzim. Pro někoho tím nastává krásné barevné roční období, jiný se zamra...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.09.29 | přečteno: 30957x

Koženým kabelkám neodzvonilo! Dopřejte si italský luxus

Vášeň pro módu je součástí života nejedné z nás. Není to jen záliba v trendových značkách, ale zejména v kvalitních mate...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.06.21 | přečteno: 30738x

Hotovo raz dva. Tipy na jednoduché koktejly pro domácí večírky

Obliba míchaných nápojů stoupá spolu s letními teplotami. Základem většiny receptur je totiž dostatek ledu, a tak koktej...
 
celý článek | Lea Kubová | 2024.08.14 | přečteno: 796x
 

Portál pro ženy