newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Ludmila (61): Bojím se odchodu do důchodu

 
Ludmila (61): Bojím se odchodu do důchodu

Letos jsem dovršila důchodového věku, mám tedy nárok odejít z práce a zůstat doma. Zdraví mi už poslední měsíce taky dává najevo, že práce bylo dost. Já se toho ale bojím. Byla jsem zvyklá celý život pracovat a taky být mezi lidmi. A najednou bych měla spoustu volného času, se kterým si nevím rady. Manžel zatím není v důchodu, byla bych teda i dost sama. Jak se mám na odchod připravit a vyrovnat se s takovou změnou?

 

 

Milá Ludmilo,

máte pravdu, odchod do důchodu může být pro někoho opravdový šok. Může dokonce rozhodit Vaše zdraví, o psychice ani nemluvě. Styl života se změní ze dne na den a na tuto situaci musíte být připravená. Možná žádné větší potíže mít nebudete, každý se jinak adaptujeme na nové situace, a někdo je natolik adaptabilní, že se ho ani takováto velká změna nedotkne.

V případě, že máte strach předem, bohužel asi patříte mezi lidi, kteří se adaptují hůř. Zásadní věc, kterou můžete (a musíte) udělat, je připravit si naplněný denní rozvrh. Řád, který budete zpočátku plně dodržovat, a to ať už se jedná o jakékoli drobnosti. Naplánujte si, kdy vstanete, kdy budete snídat, jestli pak půjdete na procházku nebo nakoupit, kdy bude oběd a tak dále.

Manžel, i když chodí do práce, Vás může hodně podpořit. Už jen to, že si do programu zařadíte nachystání nějaké dobré večeře pro oba, je skvělé. Zkuste ho občas vytáhnout na společnou procházku a co nejvíc si povídejte. Musíte mu ale říct, že to od něj potřebujete a co potřebujete. On sám nemá tušení, jak Vy se cítíte.

V každém případě do svého rozvrhu začleňte nějaké nové aktivity, při kterých je možnost stýkat se s lidmi. Poohlédněte se v okolí, zda se někde nepořádají kurzy pro seniory, například rozvoj dovedností práce na PC nebo jazykové kurzy. Vhodné je také cvičení, třeba Taj-chi, to s oblibou vyhledávají právě starší lidé, protože není příliš náročné fyzicky, a hlavně harmonizuje tělo i mysl. A existuje mnoho dalších kroužků a klubů.

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby Vás zaměstnavatel nechal chodit do práce ještě na pár dní v měsíci, aby přechod do důchodového režimu nebyl tak náhlý a Vy se mohla pomalu připravovat. Pokud takovou možnost nemáte, další skvělou volbou je pořízení si pejska. Nejen, že se nebudete cítit osamělá, ale především jeho potřeby Vám pomohou udržet naplánovaný řád, pejsek Vás vytáhne na procházku, i když je špatné počasí a potkáte další pejskaře! Je až neuvěřitelné, kolik a jak hlubokých přátelství vzniká mezi lidmi, kteří se seznámí díky společnému venčení svých mazlíčků.

Jestliže jsou pro Vás tyto možnosti z nejrůznějších důvodů nedostupné, musíte naplnit čas jinak. Tím se vracíme k tomu, abyste si zjistila, jaké máte možnosti potkávat se s lidmi na společných akcích v okolí. Pokud Vám to dovolí zdraví, velmi dobrou příležitostí k navazování vztahů jsou Kluby turistů a organizovaná pěší turistika.

A pak tu máme ještě univerzity 3. věku. Nemusíte se bát, studium sice probíhá obdobně jako studium na VŠ, ale je samozřejmě přizpůsobeno lidem v důchodu a rozhodně Vás od zkoušky nevyhodí! Jde jen o to, zda máte nějaký obor, který by Vás zajímal.

Tím se dostáváme k poslední věci, a tou jsou Vaše stávající koníčky a povinnosti. Na své koníčky budete mít více času, ale doporučila bych častější styk s rodinou, až budete v důchodu. Pokud máte vnoučata v dětském věku, chtějte se víc zapojit do péče o ně. Hlídání či procházky s malými dětmi jsou sice poměrně náročné, ale zároveň bývají veselé a zaručeně Vás nabijí optimismem.

Zkrátka, jak sama píšete, je potřeba se připravit. A mít naplánovaný rozvrh dne je to první a nejdůležitější.

Přeji Vám, ať je pro Vás důchod zaslouženým odpočinkem a radostí, nikoli stresem.

JB

 

Máte nějaký dotaz nebo problém, se kterým si nevíte rady? Napište na e-mailovou adresu jana.b@portalprozeny.cz naší psycholožce Janě Brandtlové.

 

2021.01.10 | Jana Brandtlová | přečteno: 802x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: důchod vztahy psychické zdraví obavy aktivní stáří

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vyhrajte pobyt v unikátním smarthotelu Nezvalova archa v Olomouci

Soutěž už skončila, gratulujeme výherkyni paní Michaele G.! Nestihli jste se zapojit? Právě probíhá druhé kolo, kde s...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2020.12.14 | přečteno: 2608x

Nedostatek financí na cestách snadno vyřešíte rychlou půjčkou

A to bez ohledu na to, jestli dovolenou trávíte v České republice, Chorvatsku, USA či Asii. Peníze na Vašem účtu...
 
celý článek | Admin | 2015.03.18 | přečteno: 15668x

Podzimní chilli co zahřeje

Podzimní chladivé počasí si žádá nejen změnu šatníku, co zahřeje, ale také jídelníčku. Někdy stačí přidat jen špetku ...
 
celý článek | Adela Rychtáriková | 2016.10.29 | přečteno: 13182x

Jak na interiérové stínění

Interiérové stínění je velice rozšířené a každou chvílí se inovuje. S tímto rozvojem se čím dál víc klade důraz na de...
 
celý článek | Admin | 2017.01.16 | přečteno: 13696x
 

Portál pro ženy