newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Léčba neplodnosti – cesta k vytouženému dítěti

 
Léčba neplodnosti – cesta k vytouženému dítěti

Najít si partnera a založit s ním rodinu je přirozenou součástí života téměř každé ženy. Bohužel ne všechny páry ale mají to štěstí, že se jim podaří počít dítě, jakmile se k tomu rozhodnou. Někdy je to jen otázkou větší trpělivosti, občas se ale nedaří ani po měsících nebo dokonce letech čekání. V dnešní době už ale naštěstí není léčba neplodnosti neřešitelným problémem. Centra asistované reprodukce nabízejí různé metody, jak pomoci páru k vytouženému potomku, a to s vysokým procentem úspěšnosti. Pojďme si metody umělého oplodnění trochu přiblížit.

 

Problémy s početím nejsou ojedinělé

S problémem neplodnosti se v dnešní době potýká čím dál více párů. Příčin může být mnoho, u žen jimi bývají například hormonální problémy, endometrióza, prodělaná zánětlivá onemocnění či operace nebo genetické poruchy. U mužů se může také jednat o genetiku nebo následek dřívějších nemocí, o problém s nedostatečným množstvím spermií či jejich špatnou pohyblivostí a různé další potíže. Často jde o kombinaci více faktorů, které brání přirozenému otěhotnění.

Když se delší dobu i přes veškerou snahu neobjevují dvě čárky na těhotenském testu, je čas zamířit do ordinace lékaře specializujícího se na asistovanou reprodukci. Prvním krokem je vždy důkladný pohovor s oběma partnery a pak následují různá vyšetření, která napoví pravděpodobnou příčinu neplodnosti. Podle toho lékař doporučí nejvhodnější metodu umělého oplodnění. Podrobné informace najdete zde.

Nejčastější metody asistované reprodukce:

Vyvolání ovulace

Jde o nejjednodušší metodu, kdy se pomocí farmakologické léčby vyvolá ovulace, která kvůli nějaké příčině neprobíhá správně. Kromě toho se stimuluje také dozrávání většího množství vajíček a v kombinaci s načasováním pohlavního styku se tak výrazně zvyšuje šance na otěhotnění.

Nitroděložní inseminace (IUI)

Pokud početí brání nemožnost pohlavního styku, malá pohyblivost spermií nebo neumožňuje průchod spermií imunitní systém ženy, nabízí se metoda nitroděložní (intrauterinní) inseminace. Při ní se upravený ejakulát zavede ženě přímo do dutiny děložní. Tento zákrok se podobá běžné gynekologické prohlídce, není nijak složitý ani bolestivý.

In vitro fertilizace (IVF)

Tato metoda asistované reprodukce je nejběžnější a také nejznámější. Jde o mimotělní oplodnění, často nazývané „oplodnění ve zkumavce“. Obvykle nejdříve přichází na řadu hormonální stimulace ženy, která zajistí dostatek zralých vajíček. Poté se v naplánovaný den přistoupí k jejich odebrání. To probíhá v celkové anestezii punkcí přes pochvu. Zároveň jsou muži odebrány spermie, které budou k oplodnění použity (případně lze použít partnerovy zamrazené spermie nebo dárcovský vzorek). V laboratoři pak vyberou ty nejlepší spermie, které přidají ke vhodným vajíčkám. Samotný proces oplodnění je nejvíce podobný přirozenému otěhotnění, i když probíhá ve zkumavce, mimo tělo ženy. Vzniklé embryo se v laboratoři kultivuje dalších několik dní, až je následně zavedeno do dělohy ženy.

Intracytoplasmická injekce spermie do vajíčka (ICSI)

Injekce spermie do vajíčka výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění, proto se stále častěji používá u terapií mimotělního oplodnění. Vše probíhá stejně jako u IVF, jen proces přirozeného proniknutí spermie do vajíčka je nahrazen lidskou pomocí. Vybraná spermie je speciální mikrojehlou  pod mikroskopem s mnohonásobným zvětšením vpravena do cytoplasmy zralého vajíčka. Oplodněná vajíčka jsou pak přenesena do dělohy ženy.

Dárcovství vajíček a spermií

Pro některé páry není možné oplodnění vlastních vajíček nebo vlastními spermiemi, případně obojí. Příčinou bývá řada onemocnění, ale řešení je tu často jediné – dárcovství vajíček nebo spermií.  Dárcovství je dobrovolné a anonymní pro dárce, příjemce i děti počaté touto metodou. Více zde.

Darování vajíček

Dárkyní vajíček se může stát žena ve věku mezi 18 – 34 lety, která bude na základě vyšetření splňovat kritéria pro dárcovství. Po stimulaci vaječníků ženy hormonální terapií se jí v naplánovaném termínu ambulantně v krátké anestezii odeberou zralá vajíčka. Ta pak mohou být oplodněna a přenesena do dělohy neplodné ženy, případně zamrazena pro pozdější použití.

Darování spermií

Dárci spermií mohou být mladí a zdraví muži, kteří mají v pořádku všechna zdravotní vyšetření, včetně genetických dispozic. Darované sperma bývá zamraženo a poté využito v případě, že se dárce typově co nejvíce shoduje s představou konkrétního páru.

Genetické testy odhalí rizika

Moderní doba přináší velké možnosti v oblasti genetiky, které se při umělém oplodnění využívají. Provádí se testy u páru, který má výskyt genetických onemocnění v rodině, i samotných embryí před zavedením do dělohy. Díky genetickému testování lze předejít různým poruchám a vadám u plodu, případně je včas odhalit. Lze také zjistit přítomnost genů, které by mohly v budoucnu znamenat zdravotní riziko pro člověka. 

Alternativa také prospěje

Ač se v některých případech staví klasická medicína k různým alternativám odmítavě, určitě není na škodu vyzkoušet i podporu léčby neplodnosti z těchto vod. Některé kliniky asistované reprodukce takové alternativní metody dokonce doporučují jako efektivní doplněk klasické léčby. Vhodné jsou například masáže, speciální cvičení nebo akupunktura. Každá záležitost, která vede k lepší psychické kondici a uvolnění, je na cestě za vytouženým miminkem přínosem.

 

K článku byly čerpány informace z webu kliniky KARLSBAD FERTILITY (http://www.ivf-kv.cz/).

 

2017.07.27 | Martina Limbergová | přečteno: 30165x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: léčba neplodnosti umělé oplodnění těhotenství

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Petr Koukolíček – rozhovor s mistrem molekulární kuchyně

Představte si, že přijdete do restaurace, posadíte se a nic netuše si objednáte hovězí vývar, zeleninový salát, kapuč...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.07.13 | přečteno: 30258x

Pošírovaný losos jako zdravé zpestření vánočního jídelníčku

Dodržujete i během Vánoc zdravou životosprávu? Jíte s mírou a jste zastánci pořekadla, že od všeho trochu a s rozumem...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.12.18 | přečteno: 30284x

Jak udržet stabilní vaginální prostředí

  Svědění, pálení a zarudnutí v oblasti intimních partií. Jak se těchto nepříjemností vyvarovat, případně ja...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.12.18 | přečteno: 30300x

Křestní jména aneb Zajímavý svět jmen

Zajímavý svět opravdu tvoří sama o sobě křestní jména. Vyvíjejí se, inspirují se velikány i filmovými postavami, podléha...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2023.01.14 | přečteno: 30498x
 

Portál pro ženy