newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Krása v průběhu času. Pleť bílá versus bronzová

 
Krása v průběhu času. Pleť bílá versus bronzová

V posledních desetiletích se názor na „smyslné opálení“ nezměnil, i když vyznavačů bílé, respektive přirozené barvy pleti najdete také velmi mnoho. Nicméně v minulosti vždy existovala jasná představa o tom, jak by pleť měla vypadat, a kvůli ideálu byly ženy ochotny použít jakékoli prostředky. Dokonce i jed. Nutno dodat, že bledá pleť vládla mnoha tisíciletím.

 

Ve starověkém Egyptě ovšem lidé předpokládali, že kůže bohů musí být stejně zářivá jako slunce. A na tom byl založen i pozemský ideál.

                                                                

V tehdejším Řecku naopak vychvalovali bledou Afroditu, a tak ženy trávily dny uvnitř budov, schované před sluncem, aby si uchránily bledou pokožku. Obdobně jako dámy v Římě. Světlá pleť byla populární i ve středověké a novodobé Evropě, kdy kromě sociálního statusu odkazovala na indikátor mládí a panenskosti.

Dále na východ má bílá pokožka a ochrana před sluncem velmi dlouhou tradici, a podle vědců s ní lidem pomáhaly kosmetické přípravky již v 16. století před Kristem. V Japonsku byl ideál porcelánové pleti na vrcholu zejména v období od 6. do 12. století.

                                                                

Bledost díky otravě

Ačkoli antické Řecko nikdy nepřišlo do styku s Čínským císařstvím, v obou kulturách panoval bledý ideál krásy. A obě mocnosti sázely na olovo. Lidé si jej zahušťovali octem a vařili s vodou, dokud nezůstal bílý prášek, který se využíval k líčení pleti.

Toto nebezpečné líčení se překvapivě udrželo až do 20. století, protože mělo spoustu výhod: dlouhou výdrž, dobré krytí a krásný lesk. Jenže olovo si rychle vybíralo svou daň, známky otravy olovem začaly být patrné a s krásnou pletí byl konec. Alžběta I. jako velká fanynka tohoto typu líčení prý s postupujícím věkem nechala ve svém paláci zakrýt všechna zrcadla.

Další, z našeho dnešního pohledu bláznivou volbou, byly rtuť a arsen, díky nimž bledli v průběhu novověku nejen vznešené ženy, ale i muži.

                                                                

Chvála bledé chudoby

Ženy z nižších vrstev tak měly docela štěstí, že se uchylovaly k levnějším směsím z cibulek narcisů, vikve, ječmene, otrub a medu, aby svou pleť zesvětlily. Různé recepty byly známé po celém světě, někde se používaly také krokodýlí exkrementy, ale nikdo už neví, zda se jednalo skutečně o trus nebo šlo o kreativní název pro jíl.

Nicméně výkaly se k bělení pokožky opravdu používaly. Z Koreje se například vyvážel trus slavíků už od roku 600 př. n. l. Mezi nejstarší, nejzdravější a nejúčinnější látky, kterým se Dálný východ postaral o jasnou a bledou pleť, je ale rýže a perlový prášek. Díky mnoha kosmetickým a zdravotním benefitům se dosud používají i v moderních přípravcích.

Už zase ta Coco!

Na mnoha místech se ideál světlé kůže zachoval dodnes. V Evropě ovšem ve 20. století došlo k radikální změně a novým módním trendem se stalo opálení. Vše začalo nevinnou událostí, kdy si Coco Chanel zapomněla vzít na jednu ze svých dovolených na jachtě v roce 1923 slunečník. Opálená pokožka se jí natolik zalíbila, že na přehlídková mola v Paříži vyslala opálené modelky.

Ti, kdo si to mohli dovolit, od té doby leželi na slunci, jak často to jen šlo, a vyšší společnost vyrážela v zimě na jih, aby se pak mohla hrdě chlubit bronzovou pletí.

                                                                

Samozřejmě, že se záhy ukázala nevýhoda v podobě spálenin od sluníčka. A tak hned ve 30. letech minulého století přišly na trh první opalovací krémy. Paradoxně se jim lidé spíše vyhýbali z obavy, že se při jejich použití neopálí dostatečně. Tehdy se ještě nevědělo o všech zdravotních rizicích, které může slunění se bez ochrany přinášet. V roce 1975 bylo vynalezeno solárium, a tak mohl kdokoli a kdykoli zářit stejnou barvou jako hrdinové plážových seriálů 80. a 90. let nebo ikonická panenka Barbie.

                                                               

Všechny barvy krásy

Ozonová díra byla objevena už deset let po soláriu a stále více lékařů varovalo před nebezpečím přílišného opalování se na slunci, ale i před nebezpečím, které pro zdraví představují solária. Přesto tmavý bronz opouštěl módní výsluní jen velmi pomalu.

Vlastně až přelom tisíciletí přinesl přehodnocení a ideálem se stala rozmanitost, jedinečnost a individualita, a to i ve volbě opálené či bledé pokožky. Dnes už najdete v drogerii ochranné opalovací prostředky vedle samoopalovacích krémů, které v jedné řadě následují přípravky pro zesvětlení pleti a pigmentových skvrn.

Rozdíl je v tom, že bledost 21. století už konečně není zdraví škodlivá, ba naopak jej podporuje. K zesvětlení pigmentových skvrn se používá vitamin C, kořen lékořice, ibišek nebo ovocné kyseliny.

Jak se zdá, po tisíciletích nadvlády životu nebezpečné bledosti jsme se konečně z historie poučili.

 

2021.05.28 | Jana Brandtlová | přečteno: 2176x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: pleť bílá pleť bledá pleť opalování opálená pleť bronzová pleť olovo arsen přípravky na opalování krémy pigmentové skvrny

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zobněte si slané sýrové sušenky

Slané pečivo nesmí chybět na žádné silvestrovské oslavě! Upečte ještě dnes domácí sýrové sušenky, po kterých se jen z...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.12.31 | přečteno: 15634x

Jak získat úžasně smyslné rty rychle a jednoduše?

Plné rty jsou symbolem ženskosti a smyslnosti. Vypadají sexy a na muže působí jako magnet, o tom není pochyb. Bohužel...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.12.10 | přečteno: 14465x

Vyhrajte dvě letenky do Evropy

Toužíte navštívit nejkrásnější pláže Evropy, objevit kouzlo středomořské kuchyně, užít si koncertu hudební hvězdy, na...
 
celý článek | Admin | 2014.04.16 | přečteno: 14789x

Radka (52): Snacha mi nechce půjčovat vnoučata

Můj syn má dvě krásné a šikovné děti. Vnučce budou čtyři roky a vnuk měl nedávno šest let. Mám je moc ráda a chtěla bych...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.30 | přečteno: 2747x
 

Portál pro ženy