newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

JARNÍ ÚKLID – BEZ CHEMIE, KVALITNĚ, RYCHLE. JAK NA TO?

 
JARNÍ ÚKLID – BEZ CHEMIE, KVALITNĚ, RYCHLE. JAK NA TO?

Jaro je prostě ideální nejen v rámci očisty organismu, ale také na generální domácí úklid. Však se hned lépe pracuje, když už vykukují první hřejivé sluneční paprsky. Proč dát přednost úklidu bez chemie? Sázkou na jistotu není jen známá trojice – ocet, citron a soda. Co, kdy a jak efektivně použít?

 

Čisticí prostředky sice mohou prokázat náležitou službu, ale kromě dezinfekčního a leštícího účinku mají spoustu dalších, které neprospívají našemu zdraví, nejsou ideální volbou tam, kde jsou malé děti či domácí zvířata. Však už naše babičky věděly, co je dobré a jak správně toho využít. Vyzkoušejte jarní úklid bez chemie a přizvěte si nejen osvědčené pomocníky v podobě jedlé sody, citronové šťávy či octu. Co dalšího lze použít a přitom se to nachází běžně ve vaší kuchyni?

KOUZLO ZNÁMÉ TROJICE

Jedlá soda výborně pohlcuje pachy, ale lze ji použít při čištění myčky, praní prádla a především v kombinaci s octem je ideální na čištění jakýchkoliv usazenin v koupelně, na toaletě či v kuchyni. V kombinaci s octem má perfektní čistící a bělící efekt, kdy lze použít na mytí záchodové mísy, vany, umyvadla, sporáku. Rovněž jedlá soda poslouží při čištění stříbra, ať už se jedná o šperky nebo sadu příborů. Velmi dobře si poradí i s černými skvrnami.

Klasický ocet najde uplatnění při úklidu zejména v koupelně, neboť má dezinfekční účinek a eliminuje tvoření plísní a dokáže rozpustit i vodní kámen. Ocet je i nejvíce osvědčený přípravek na čištění rychlovarné konvice. Jde ho však použít i na čištění dlaždiček, rovněž na mytí oken, díky tomu umyjete nejen velmi špinavá okna, ale ještě se vám poté budou krásně lesknout.

Šťáva z citronu nabízí mnohostranné využití při úklidu v domácnosti, poradí si se skvrnami, mastnotou i dokonce se rzí či vodním kamenem. Působí jako mírná dezinfekce a krásně voní. Lze použít i při praní bílého prádla, neboť má zesvětlující a projasňující účinek.

EFEKTIVNÍ VYUŽITÍ MOUKY, BRAMBOR A KÁVOVÝCH ZRN

Hladká či polohrubá mouka smíchaná s jedním bílkem, lžící octa, špetkou soli a půl lžičkou citronové šťávy je ideální směsí na čištění všeho měděného. V této směsi obalte vše, co máte doma měděného, nechte zhruba půl hodiny působit. Poté opláchněte vlažnou vodou a osušte plátěným hadříkem. Viditelný efekt zaručen.

Rozkrojená brambora je ideální k otírání kovových předmětů při úklidu, jako jsou rámy zrcadel, obrazů, dekorativních předmětů. Dokonce i vodu z uvařených brambor k obědu lze účinně využít, scezenou vlažnou vodou je možné krásně očistit příbory, ale také okna, dveře, přípálený povrch skleněných dvířek u trouby apod. Je nutné pak náležitě dosucha utřít a doleštit.

Kávová zrna zlikvidují zápach ze spíže, lednice a dalších menších prostorů, jako je koupelna, toaleta, komora či šatna. Stačí do menší krabičky s víčkem dát kávová zrna, udělat dírky a káva bude již pracovat, absorbuje do sebe veškeré nepříjemné pachy.

 

 

2019.03.14 | Kateřina Lulková | přečteno: 29736x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: jarní úklid úklid bez chemie citron jedlá soda

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zkraťte si čekání na dovolenou

Letní dovolená je sice ještě v nedohlednu, ale vy už netrpělivě stříháte metr a nemůžete se dočkat? Zkraťte si č...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2015.04.07 | přečteno: 29748x

Soutěž o solárního robota 7v1, který dětem zaručeně udělá radost pod stromečkem

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výherci! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.11.15 | přečteno: 29809x

6 tipů, čím ozdobit vánoční cukroví

Do Vánoc zbývají necelé dva týdny a většina z nás už má napečeno vánoční cukroví. Možná ale i vám ještě zbývá některé dr...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.12.14 | přečteno: 29832x

Vybíráme tu pravou sedací soupravu do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místností, kde obvykle trávíme nejvíce času. Jeho vybavení by mělo být pohodlné, ale také dostatečně...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.09.24 | přečteno: 29736x
 

Portál pro ženy