reklama 3 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

CHŮZE JE NEJLEPŠÍ LÉK PRO TĚLO I DUŠI. KOLIK KROKŮ ZMĚNÍ VÁŠ ŽIVOT?

 
CHŮZE JE NEJLEPŠÍ LÉK PRO TĚLO I DUŠI. KOLIK KROKŮ ZMĚNÍ VÁŠ ŽIVOT?

Jedná se o nejpřirozenější pohyb, který nezatěžuje klouby jako běh, je maximálně šetrný. Z tohoto důvodu je tak chůze vhodnou fyzickou aktivitu pro každého bez rozdílu věku. Proč je chůze zdravá a jaké jsou její blahodárné účinky?

 

Chůze je prakticky cvičením, které je však velmi snadné, pro člověka přirozené a je zdarma. Nabízí se mnoho důvodů, proč začít s pravidelnou svižnou chůzí. Však si díky tomu můžete i prodloužit život. Je až alarmující každoroční nárůst počtu jedinců, kteří jsou stíháni infarktem, mozkovou mrtvicí, vznikem cukrovky, potýkající se s obezitou, vysokým krevním tlakem apod. Co vše se změní, pokud zařadíte do každodenního režimu 30 minut svižné chůze?

POZITIVNÍ VLIV CHŮZE NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Zde je hned několik pádných důvodů, proč je dobré chodit. Je prokázáno, že chůze snižuje riziko a výskyt srdečních onemocnění i mrtvice. Však je chůze efektivním kardio cvičením, při kterém dochází ke snížení hladiny LDL, tj. špatného cholesterolu, a naopak k navýšení HDL, tj. dobrého cholesterolu. Pravidelnou chůzí lze předejít vzniku diabetu 2. stupně a to zhruba až o 60%, o 20% lze snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, prsu či dělohy.

Díky pravidelné chůzi dochází u starších osob k menší pravděpodobnosti vzniku demence. Stejně tak je chození efektivní pro udržení zdravých nohou, kdy dochází k podpoře krevního oběhu v dolních končetinách. Zde i krátká procházka může výrazně pomoci v rámci prevence plochých nohou. Chůzí se zvyšuje pevnost kostí. A v neposlední řadě lze touto aktivitou i zhubnout, neboť pálíte efektivně kalorie. Bonusem je pobyt na čerstvém vzduchu a přísun vitamínu D.

CHŮZE COBY BALZÁM NA LIDSKOU PSYCHIKU

Pokud budete pravidelně chodit, dojde ke zlepšení vaší nálady, rovněž dochází k odbourávání stresu i jeho následků. A možná se to zdá jako neuvěřitelné, ale je to tak, zkrátka čím více budete chodit, tím více budete disponovat energií. Při chůzi se zvyšuje krevní oběh a přívod kyslíku do každé buňky v lidském těle, což napomáhá k tomu, že se cítíte svěže a více aktivní. Dokonce na základě studií bylo prokázáno, že svižná chůze má stejný účinek jako antidepresiva při mírné až středně závažné depresi. Při chůzi rovněž dochází k vyplavení endorfinů a tím se snižuje stres a úzkost.

Benefitem či bonusem zajisté je, záleží, jak si to kdo vezme, že chůze zlepšuje kvalitu spánku i samotné usínání. A na základě některých studií bylo zjištěno, že chůze rovněž zlepšuje sexuální život, jak u mužů, tak u žen.


 

 

2019.02.12 | Kateřina Lulková | přečteno: 3648x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: chůze vliv chůze na zdraví

 
archiv

Nejzajímavější články

 

První dojem

Říká se, že již během několika desítek sekund si vytvoříme jakýsi prvotní dojem o daném člověku. Někdy je opravdu klíčov...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2017.11.09 | přečteno: 5145x

Splněný sen každého dítěte - vlastní hřiště na zahradě

Pamatujete si na své dětství? Řekněte, které dítě si nechtělo stavět bábovičky na pískovišti, houpat se na houpačce n...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.04.29 | přečteno: 12213x

Cvičením k dokonalosti aneb taky cvičím s Jillian

Tak je to tady. Šestinedělí skončilo, konečně mohu zatočit se špíčky…a špeky. Potřebuju tak zhruba patnáct kil...
 
celý článek | Ing. Šárka Spáčilová | 2015.01.12 | přečteno: 12477x

Hledáte luxusní ubytování v Praze za dostupnou cenu?

Chystáte se na výlet do Prahy a přemýšlíte nad příhodným ubytováním, které snoubí přijatelnou cenu, stylové zázemí a ...
 
celý článek | Admin | 2015.11.02 | přečteno: 13050x
 

Portál pro ženy