newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Běda, kabelko má!

 
Běda, kabelko má!

Na kterém rameni nosíte kabelku? Vrtíte hlavou nad tak prostou otázkou? Samozřejmě, že pravačky na pravém a levačky na opačném. Toto zdánlivě nevinné přetěžování však může mít celkem závažné následky pro naše tělo.

 

Kabelku vyměníme. Boty vyměníme. Tričko koupíme nové. Tělo však máme jen jedno. A měly bychom ho proto hýčkat, aby nám v něm bylo po celý život příjemně.

Znáte slovo skolióza? Jo, to je to, co si postupně vytvoříte, když tělo jednostranně přetěžujete. Ráno popadnete kabelku, naházíte do ní vše, co byste mohly v průběhu dne potřebovat, často včetně pití a jídla, nahodíte na rameno a vyběhnete z domu. Zkuste si někdy schválně hodit kabelku na váhu a budete překvapené, jakou vahou zatěžujete pouze jednu polovinu svého těla, která (částečně) nenávratně padá dolů, zatímco druhá si libuje v uvolnění. Ne však na dlouho, protože obě strany potřebují být vyrovnány. Stejně jako při cvičení budete nejprve posilovat jednu a pak druhou nohu, tak i v běžném "provozu" je třeba tělo zatěžovat rovnoměrně. 

Skolióza je vychýlení páteře do strany, odráží se také na rozdílné výšce ramen a lopatek. Vedle ní se však jednostranné přetěžování a následná svalová dysbalance může odrazit i v bolestech hlavy v důsledku přetížení šíjových svalů na jedné straně těla.

Hrály jste někdy bowling nebo alespoň viděly, jak se hráči připravují s tou těžkou koulí k hodu? Ano, jejich tělo je nakloněno, aby vyrovnalo závaží. V mírnější variantě se tak chová i naše tělo při nošení kabelky přes jedno rameno.

Co dělat, když už jsme si špatným držením těla zpečetily osud svých zad, případně nás už delší dobu bolí hlava jako čert a tušíme, kde by mohla být příčina? Nejjistější je návštěva fyzioterapeuta, který poradí vhodné kompenzační cviky pro nápravu. Případně si aspoň  někdy zajděte na balanční cvičení, pouze však tehdy, pokud ještě netrpíte většími potížemi (ty se dostaví v podobě bolestí zad, pokud nebudete již vzniklý probém řešit).

Naštěstí je dnešní doba pružná a do módy přišlo nošení kabalek na předloktí. Pokud ji neproměníte v desetikilové příruční zavazadlo, můžete si být jisté, že svému zdraví neublížíte. A jestliže potřebujete odnést z místa A do místa B pěšky větší náklad, prostě si vezměte na záda batoh (na obě ramena :) Zdraví je přednější než vypadat stále elegantně jako dáma. Případně se naučte nosit kabelku střídavě v jedné i druhé ruce. To už je ale mírně rizikové řešení, protože automaticky budeme držet zátěž déle v naší dominantní ruce. Zkrátka to neuhlídáme. Dávejte si pozor na jednostranné přetěžování nejen prostřednictvím kabelek, ale i když taháte nákup v těžké igelitce, přenášíte těžké věci na delší vzdálenost, chováte dítě atd. Ať se jednoho dne neobjevíme všichni na nekonečně dlouhé čekací listině fyzioterapeutů.


 

Image courtesy of Serge Bertasius Photography at FreeDigitalPhotos.net

2015.05.09 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 13638x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: tělo dysbalance prevence

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Ženská viagra dokáže obohatit váš sexuální život. Jak funguje a na co si dát před užitím pozor?

Podpůrné prostředky pro vylepšení sexuální potence už dávno nepatří pouze mužům, oblíbenost ženské viagry v po...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.04.29 | přečteno: 1238x

Dejte si naklíčit vitamíny

Zimní období představuje pro organismus velkou zátěž. Ze všech stran na nás útočí viry a bacily, imunita je vlivem ní...
 
celý článek | Vendula Králová | 2013.01.17 | přečteno: 13649x

Zjistěte, co o vás prozradí postup mytí

Co o vás asi tak může prozradit způsob, jakým se myjete? Zdá se to banální, ale on o vás skutečně něco vypovídá. Ve zkra...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.08.17 | přečteno: 745x

Pořádek v komoře zajistí kvalitní regály

Mít doma pěkně uklizeno je pro většinu z nás jakousi samozřejmostí. Přesto se najdou místnosti, kde se úklid do jisté mí...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.06.17 | přečteno: 812x
 

Portál pro ženy