reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Zima je prima. Jak na to, aby byly i vaše klouby přes zimu fit?

 
Zima je prima. Jak na to, aby byly i vaše klouby přes zimu fit?

Lyžování, běžkování, turistika – stačí malý sněhový poprašek a velké lákadlo je pro řadu z nás tady. Je však třeba trénovat s rozvahou. Častou chybou je, že máme „velké oči“, radostí z pohybu zapomeneme na umírněnost a dáme našemu tělu pěkně zabrat. Řekněme si, jak na to, abychom další den netrpěly.

 

Zahřátí na začátek a strečink na konec

Ať se jedná o lyžování, běžkování nebo jakoukoliv jinou aktivitu, je na začátek vhodné zařadit jemný strečink a protáhnout především ty svaly, které budete v aktivitě zapojovat nejvíce. Nejdůležitější je však svaly zahřát – můžete si dát krátký sprint, pár dřepů nebo kliků. Strečink a protažení je důležité především po skončení aktivity.

Bez přilby ani ránu

Přilba (na lyžování, snowboarding nebo cyklistiku) nás chrání proti zranění, nicméně ne proti chladu a větru. Vhodná je tenká čepice (sehnat můžete i „rouru“ přímo určenou pod přilbu). Myslete na to, že by čepice vždy měla zakrýt uši, čelo, krk a ideálně také tváře.

Vrstvěte oblečení – vyplatí se to!

Řiďte se podle teorie tří vrstev: Vrstva nejblíž k tělu slouží k odvádění potu a měla by nám být především příjemná. Raději se vyhněte bavlně, která drží vlhkost u pokožky. Druhá vrstva izoluje teplo a třetí nás chrání před vnějšími podmínkami. Ideální je (hrubší nebo tenčí podle teploty a typu aktivity) mikina, která udržuje teplo. Poslední vrstva by měla být voděodolná a chránit proti vnějším vlivům. Pokud se chystáte na vytrvalostní výkon, oblečte se tak, jako by bylo venku o 10 ⁰C více. Výjimkou je větrné počasí, které je třeba zohlednit.

Pozor na dehydrataci!

V chladném počasí nepociťujeme žízeň tak intenzivně jako v létě. Přesto je třeba při fyzické aktivitě dodržovat pitný režim úplně stejně.

Na kolo v zimě?

Jak už si pomalu zvykáme, sněhových dní je zejména ve městech a nížinách pomálu. Pokud jste vášnivými cyklisty, nemusíte s končícím podzimem nutně z kola sesedat. Že vás zamrazí jenom při tom pohledu? Zimní cyklistika má některá specifika, ale při řádné přípravě se můžete na kolo v lednu vydat i vy. Na závodní tempo však zapomeňte. Dát si sprintem pořádně do těla je lepší spíše v létě – svaly jsou dostatečně zahřáté a riziko zranění menší. Vzduch je studený, hrozí tedy také větší riziko nachlazení.

Jak zrelaxovat naše svaly a klouby?

Po každé sportovní aktivitě byste neměly zapomenout na odpočinek a relaxaci. Vhodná je k tomu například sauna, která je skvělým místem pro odpočinek a relaxaci i trénink vaší přirozené imunity. Po sportovní aktivitě sauna krásně prohřeje a uvolní vaše namožené svaly. Stále větší oblibu si získávají také solné jeskyně. V solné jeskyni se uvolňují mikročástice soli, které napomáhají prevenci onemocnění dýchacích cest, je to také ideální forma relaxace vhodná pro každého.

Pokud klouby bolí, dopřejte jim suché teplo

Při přetížení se může stát, že se vaše klouby a svaly k večeru nebo druhý den po aktivitě ozvou. Od věci není kromě přikládání suchého tepla (například prohřívací polštářky do mikrovlnky) jemná masáž a promazání bolavých míst mazáním s bylinnými extrakty. Mezi stálice v této oblasti patří již tradiční francovka Alpa. K obkladům bolavých míst je vhodný také přípravek ALPA masážní krém s mentolem.

 

2016.01.25 | Lea Kubová | přečteno: 12757x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: sport zima lyžování zdraví klouby svaly

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Kdy přijde ta správná chvíle?

Tři ženy, tři rozdílné příběhy. Přesto je čekání na tu pravou chvíli spojuje v jeden. Nečekejte věčně, život je na to...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.11.28 | přečteno: 11025x

OSLAĎTE SI ŽIVOT: JAK A ČÍM?

Nedokážete si odpustit kávu bez cukru? Zvolte zdravější variantu. Věřte, že je z čeho vybírat, ať už v rámci oslazení ča...
 
celý článek | Kateřina Lulková | 2019.05.26 | přečteno: 889x

Vybíráme tu pravou sedací soupravu do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místností, kde obvykle trávíme nejvíce času. Jeho vybavení by mělo být pohodlné, ale také dostatečně...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.09.24 | přečteno: 11015x

Jak pečovat o zahradní nábytek

Léto se kvapem blíží a vy jste si možná všimli, že váš zahradní nábytek není po letech používání už v takové kondici ...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.05.25 | přečteno: 12419x
 

Portál pro ženy