reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Zajistěte si dobrou imunitu i během podzimu

 
Zajistěte si dobrou imunitu i během podzimu

Horké letní měsíce bohužel končí a přichází chladný podzim. Je obecně se známo, že během tohoto období jsou lidé mnohem náchylnější k různým nemocem, a to zejména rýmě, nachlazení, chřipkám a stejně tak novodobému koronaviru. Naštěstí však můžete udělat některé kroky, které vám pomohou posílit obranyschopnost vašeho imunitního systému a udržet si tak zdraví co nejsilnější.

 

Zůstaňte aktivní

Přestože se sluníčko schovalo za mraky a venku je větší zima, neměli byste zapomínat na pravidelný pohyb. Ten totiž prospívá imunitnímu systému v mnoha směrech, jako je zejména zvýšení prokrvení, regulace stresu, zvýšená výkonnost, hubnutí, lepší okysličení, a také pomáhá ničit bakterie a viry v dýchacích cestách. Mezi nejvhodnější sporty pro chladnější období patří zejména plavání nebo posilování ve fitku, ale chvilku se proběhnout krásnou podzimní přírodou určitě skvěle prospěje i vaší duši.

Zajistěte si příjem důležitých vitamínů

Pokud chcete mít silný imunitní systém, rozhodně byste neměli zapomínat na dostatečný příjem potřebných vitamínů, minerálů a antioxidantů. Mezi ty nejzásadnější patří během chladných měsíců především vitamín C a vitamín D (ten lze získávat výhradně ze slunečního záření, a proto na podzim můžete trpět jeho nedostatkem). Zařaďte proto do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, nebo si zakupte vhodné doplňky stravy.

                                                                

Zdravá strava

S příjmem důležitých vitamínů a dalších prvků se pojí samozřejmě také celkově zdravá strava, která je dalším zásadním pilířem dobré obranyschopnosti. Pokud si chcete zajistit bezproblémový podzim, zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, luštěnin, ořechů, semen, celozrnných potravin, tučných ryb (nejlépe mořských) a také potraviny s probiotiky, jako je například kefír, jogurt nebo kombucha. Všechny tyto potraviny obsahují silné antioxidanty, vitamíny a minerály, které prospívají tělu a funkcím jednotlivých orgánů.

Kvalitní spánek

Spánek je nedílnou součástí života, a proto by mu měl každý věnovat dostatek času – zpravidla byte si pro něj měli vyhradit alespoň 7 až 9 hodin denně. Během nočního odpočinku totiž dochází k regeneraci organismu a stimulaci naprosto všech důležitých procesů. Jeho nedostatek se proto může negativně odrazit jak na vašem tělesném, tak i psychickém zdraví. Lidé, co nespí pořádně, jsou náchylnější ke vzniku neurologických onemocnění, obezity a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Pravidelné otužování

Mezi skvělé způsoby, jak podpořit svou imunitu a připravit se na chladné podzimní dny, je pravidelné otužování.  Jedná se o velmi zdravý návyk, který účinně posiluje obranyschopnost těla vůči nemocem a dokonce také podporuje zdraví srdce a krevního oběh. Nemusíte ihned skákat do ledové vody – stačí začít pomalu, a to například ve sprše, kdy si můžete po opláchnutí teplou vodou na několik vteřin otočit kohoutek a ustát teplotní šok. Skvěle vám pomůže také saunování.

Pitný režim a bylinkové čaje

Pitný režim je stejně důležitý jako zdravé stravování. Vaše tělo potřebuje tekutiny, aby dokázalo lépe odplavovat bakterie a toxiny, které se v něm postupem času nahromadily. Snažte se proto denně vypít alespoň 2 až 3 litry vody a nezapomínejte také na bylinkové čaje, které taktéž podpoří váš imunitní systém a dodají vám potřebné antioxidanty.

 

 

 

 

2022.09.24 | Jana Brandtlová | přečteno: 30022x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: imunita aktivita vitamíny spánek zdraví posilování imunity obranyschopnost podzim

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak stvořit formální oblečení?

Formální stylizace se vyznačuje především elegancí, ale je také stvořená se zachováním určitých, předem stanovených...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.02.23 | přečteno: 30233x

Ludmila (61): Bojím se odchodu do důchodu

Letos jsem dovršila důchodového věku, mám tedy nárok odejít z práce a zůstat doma. Zdraví mi už poslední měsíce taky dáv...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.10 | přečteno: 30059x

Koženým kabelkám neodzvonilo! Dopřejte si italský luxus

Vášeň pro módu je součástí života nejedné z nás. Není to jen záliba v trendových značkách, ale zejména v kvalitních mate...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.06.21 | přečteno: 29984x

Pergoly jako oázy klidu a pohody na vlastní zahradě

Máte vlastní dům se zahradou? Pak možná zrovna přemýšlíte, jak si na ní nejlépe vytvořit příjemné místo pro posezení ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.02.12 | přečteno: 30034x
 

Portál pro ženy