newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jídlo vám na bolavou duši nepomůže

 
Jídlo vám na bolavou duši nepomůže

Stres či nepříjemné emoce se obvykle odráží i v našem jídelníčku. Saháme po kaloricky bohatějších jídlech nebo rychlých sacharidech, a to nejen proto, že tělo mobilizuje energii ke zdolání překážek. Jídlo, a zvláště to bohaté na cukry, často přináší pocit chvilkového potěšení, který v náročných chvílích tak nutně potřebujeme. Zajídání negativních emocí se ale nevyplácí.

 

Na chvíli to opravdu funguje – mozek totiž vyplaví dopamin a nám se udělá lépe. Jenže negativní emoce tím nezmizí. Dokonce si zaděláváme na další problémy, a to ať už jde o nadváhu, civilizační nemoci, věčný pocit viny nebo závislost na jídle.

Místo pláče sladkosti

Jídlo nebo přímo sladkosti se často používaly k utišení bolesti a negativních emocí už v době, kdy jsme byli malými dětmi. Tento „trik“ si pak lidé často odnesou až do dospělosti. A díky tomu, že je pro nás jídlo tak dostupné, snadno se z něj po čase stane převažující strategie zvládání napětí a stresu. Přináší okamžité potěšení a pocit uvolnění. Navíc víme, že konzumace cukru spouští uvolňování dopaminu, tedy neurotransmiteru spojeného s pocity radosti a odměny.

                                                                     

Podle psychologů největší úskalí emočního jedení je to, že mu člověk velmi snadno propadne. Pokud se totiž naučíte zvládat stres nebo jiné negativní emoce tím, že se najíte – a skutečně vám to krátkodobě pomůže – tento návyk se upevní. A najednou může být velmi obtížné zvládat napětí bez pomoci jídla. Zvlášť ve chvíli, kdy jiné a zdravější strategie zvládání ani neznáte.

Chvilkové řešení

Jak jistě tušíte, jídlo řeší váš problém pouze na chvíli. Odpoutá pozornost od negativních emocí a zastíní je příjemným prožitkem. Ten ale velmi brzy vyprchá a vy se záhy můžete u ledničky či spíže s dobrotami ocitnout znovu, protože jídlo nedokáže naplnit skutečnou potřebu, která z dané negativní emoce pramení. Když je vám smutno a potřebovali byste obejmout nebo se vyplakat, jídlo může tuto emoci potlačit, ale to rozhodně není řešením. Naopak. Právě potlačování emocí vede k ještě většímu trápení, často se totiž dostavují výčitky, vina či vztek, že jste se opět přejedli a vaše hmotnost neustále narůstá. Což je často problém sám o sobě.

Prudké výkyvy hladiny cukru, které po nájezdech na ledničku zákonitě následují, vás navíc velmi rychle vrátí do stavu podrážděnosti a napětí. Celý problém se začne cyklit, ocitáte se v bludném kruhu a nad svými stravovacími návyky ztrácíte kontrolu.

                                                                

Jak z toho ven?

Prvním krokem je vždy pozorování a všímavost vůči vlastnímu prožívání. Když se stane to nebo ono, jak na to reagujete? A jaké emoce se objevují? Může to znít banálně, ale často se nedaří být se svým prožíváním dostatečně v kontaktu, včas si uvědomit, že je něco špatně. Velmi důležité je také pojmenovat to, co se s vámi právě děje, která z negativních emocí se objevuje. Protože něco jiného budete potřebovat, když jste naštvaní, a něco úplně jiného, pokud jste smutní. Jakmile zvládnete sebepozorování, je na čase „něco se sebou dělat“. Je to postupná práce s vlastními strategiemi a návyky, které nám pomáhají zdravě zvládat stres.

                                                                     

Neexistuje jedna velikost pro každého

Každému z nás funguje něco jiného, proto neexistuje jednotný postup zvládání, který by zabral lusknutím prstů všem. Musíte se stále učit a stále se pozorovat. Uleví se vám od napětí, když na chvíli otevřete okno a prodýcháte se? Rozptýlí vaše chmury, když zavoláte někomu blízkému a svěříte se, nebo dokonce požádáte o pomoc? Pomáhá vám meditace, cvičení jógy nebo běh až do naprostého vyčerpání? Zkoušejte a hledejte, vše je správně!

                                                                

Kdy vyhledat odborníka

Jestliže se s emočním jedením potýkáte zatím stále bez úspěchu, nestyďte se obrátit na psychologa či terapeuta. Řada lidí, kteří celé roky marně řeší svou váhu, zhubne právě ve chvíli, kdy se zaměří na fungování své psychiky. Se zvládáním náročných situací může pomoci i prostý správně sestavený jídelníček, který předchází prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi a s nimi spojeným nezvladatelným návalům chutí či hladu.

Správně a zdravě naplánované jídlo může být pilířem vašeho duševního zdraví. Důležitá je pravidelnost, chvilka zastavení se (alespoň 3x denně) a vědomá konzumace jídla, které věnujete svou plnou pozornost.

Ostatně právě to může skvěle fungovat i jako prevence proti stresu.

 

2025.07.04 | Jana Brandtlová | přečteno: 42x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: jídlo přejídání se emoce jídlo na smutek smutek napětí stres tloustnutí hladina cukru řešení emocí zdravé řešení emocí rychlé cukry

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Wellness slovníček 3. díl

  Poslední díl slovníčku z oblasti wellness a zdravého stylu.       ...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2016.05.05 | přečteno: 30727x

Vánoce bez nemocí? Zkuste hlívu ústřičnou a houbu shiitake

Ten předvánoční shon! Snažíte se v záplavě nakupujících rychle vyřídit nákupy, poklidit doma, napéct cukroví… V tuto dob...
 
celý článek | Admin | 2017.12.12 | přečteno: 30898x

Kratom a jeho právní status: Současná situace a budoucnost kratomu ve světě

Jak konopí a další přírodní psychedelika pronikají do legality, jsou sledovány i další rostliny pro jejich léčivé účinky...
 
celý článek | Nina Albertová | 2023.06.13 | přečteno: 31339x

KUŘÍ OKO DOKÁŽE POTRÁPIT. JAK NA SNADNÉ A EFEKTIVNÍ ODSTRANĚNÍ?

Jedná se o zesílenou kůži, která se vytvoří na místě vystaveném nadměrnému tření či tlaku. O jaká místa se zpravidla jed...
 
celý článek | Kateřina Lulková | 2018.11.29 | přečteno: 30982x
 

Portál pro ženy