newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Funkční oblečení něco stojí, nezničte ho zbytečně nesprávným praním

 
Funkční oblečení něco stojí, nezničte ho zbytečně nesprávným praním

Ať už se chystáme běžet maraton, nebo jdeme na obyčejnou procházku, při zvýšení fyzické aktivity vyžadujeme od oblečení jediné. Potřebujeme, aby rychle odvedlo pot a zároveň udrželo tělo v suchu. Pokud ale nechceme přijít o jedinečné vlastnosti termoprádla, musíme o něj správně pečovat. Jak?

 

Prát v pračce můžete, ale šetrně a jen do určité teploty

Funkční oblečení sice můžete prát v pračce, ideální je ale zvolit šetrný program, který vlákna ochrání a nebudou vystavena zbytečným otáčkám navíc. Nezapomeňte ho také obrátit na rub, ať nedojde k zatržení. Pokud se o své stylové sportovní kousky opravdu bojíte, perte je v ruce. Nechte je chvilku odmočit, šetrně promněte v čisticím prostředku, vyždímejte, propláchněte čistou vodou a znovu vyždímejte. Vždy je ale dobré zkontrolovat cedulku a starat se o konkrétní kus oblečení podle instrukcí výrobce.

 

 

Velkým hitem je prádlo z Merino vlny, díky kterému si nemusíte lámat hlavu s každodenním praním. Vlákno z tohoto materiálu je antibakteriální, neváže na sebe pachy, a proto je ideálním společníkem i na několikadenní výletování či aktivity. Oblečení vždy akorát důkladně vyvětrejte nebo rychle přemáchněte ve vlažné vodě. Ale pozor! Při praní vynechte ždímání. Jemná tkanina by se mohla snadno přetrhat.

 

Funkční oblečení perte v teplotách maximálně do 40 °C, ať se materiál nesrazí, neplstnatí a nedojde k jeho nevratnému poškození.

Od aviváže ruce pryč

Klasický prací prášek nechte na poličce a použijte speciální prostředky určené pro praní funkčního oblečení. Složení běžných prášků vašim kouskům neprospěje. Často obsahují změkčovadla nebo rozjasňovače, které tkaninu poškozují, a mohou zbytečně snížit funkčnost produktu.

 

Berete do ruky aviváž? Tak ji zase rychle zahoďte. Znehodnocuje termoizolační vlastnosti vlákna. Jinými slovy ucpe póry na oblečení, skrz které odchází vlhkost pryč od pokožky. Z termoprádla se tak v sekundě stane běžné oblečení a celá investice do kvalitních funkčních kousků může přijít vniveč.

 

 

Sušičku nechte vypnutou, pokud nechcete, aby se vaše prádlo srazilo o několik velikostí. Dejte ho raději na vzduch. Díky svému speciálnímu materiálu uschne velmi rychle.

 

Nezáleží na tom, jestli vyrážíte běhat v termo triku, oblékáte softshellové kalhoty na lyžovačku nebo outdoorové kalhoty na túru. Pokud si tyto základní zásady vezmete srdci, jakékoliv funkční oblečení vám vydrží opravdu dlouho.

 

 

2020.02.24 | Martina Limbergová | přečteno: 3347x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: móda oblečení funkční oblečení funkční prádlo jak prát

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Projezte se k vášni

Stává se to, a čím jsme starší, riziko je větší. Váš milovaný z ničeho nic ztrácí zájem o intimní hrátky a vám naskakuje...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.05.22 | přečteno: 2213x

Zimní dovolená na horách? I v Česku si užijete skvělé lyžování

Blíží se zima a s ní i skvělé možnosti vyžití při zimních sportech. Některá lyžařská střediska už začala zasněžovat své ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2020.11.23 | přečteno: 2370x

Jak vyjít se sousedy a proč

Jako Češi si moc nepotrpíme na situace, kterých jsou plné americké filmy, a pravděpodobně tak fungují i v reálu. Sousedé...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.07 | přečteno: 2030x

Červené krásky od hvězdného Louboutina

Slavné "Louboutinky" letos oslavily dvacet let. Již dvacet let patří tyto střevíčky mezi nejluxusnější obuv. Mnohé celeb...
 
celý článek | Petra Hegedüšová | 2012.12.23 | přečteno: 14167x
 

Portál pro ženy