newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Zahrada na balkoně – začínáme

 
Zahrada na balkoně – začínáme

Nejen vlastnící zahrad a zahrádek si mohou užívat pěstování zeleniny, bylinek, ale i rostlin jen pro potěchu oka. Stačí okenní parapet, balkon nebo terasa, na které si každý může vykouzlit svoji malou zahradu a mít kousek přírody i v rušném centru města. Jelikož poslední záchvěvy zimy ještě zahradničení moc nepřejí, tak se zatím budeme věnovat teoretické přípravě. Aby měl každý čas si rozvrhnout svoji zahrádku.

 

 

 

1.       Pečlivě si rozmysli!

Než vůbec se zahradničením začnete, je potřeba si důkladně rozmyslet, jak často budete na terase nebo balkóně pobývat. Jestli chcete pěstovat zeleninu, bylinky nebo okrasné květiny a v jaké míře. A samozřejmě musíte zvážit, kolik času budete své městské oáze věnovat, aby byla pro potěchu, nikoli na obtíž.

2.       Sny versus možnosti.

Je důležité vidět vše reálně. Každý truhlík nebo kontejner se zeminou něco váží, proto je třeba znát možné zatížení balkonu nebo terasy. Dále musíte brát v potaz dispozice a orientaci své zahrady. Rostliny jsou přeci jen živé organismy, které mají svoje potřeby. Jejich nerespektování by mohlo hatit vaše úsilí.

3.       Vybírej s rozmyslem.

Pěstební nádoby vybírejte, aby se dali snadno aranžovat. Vždy je vhodnější investovat do dvou větších než několika menších, ty totiž splynou a zaberou mnoho místa. Všeho s mírou, mnoho rostlin, barev i květináčů zmenší malý prostor.

4.       Světlo je základ.

Výsadbu přizpůsobte světelným podmínkám. Na slunná místa vysaďte rostliny, které dobře snášejí sucho a teplo, naopak na stinné balkóny použijte stínomilné rostliny, jako jsou břečťan, traviny, bohyšky a dlužichy.

5.       Vytvoř pozadí.

Základem jsou stálezelené rostliny, jako buxus, bobkovišeň nebo levandule. Poté přidejte barevný základ pomocí kvetoucích trvalek, které mají dlouhou dobu květu a vydrží i na přes rok.

6.       Liché je to správné číslo.

Nejestetičtějšího výsledku docílíte výsadbou lichého počtu rostlin, proto použijte jednu, tři nebo pět sazenic dle velikosti nádoby.

7.       Omezte barevnou škálu.

Velký počet barev působí rušivě a znovu prostor opticky zmenší.

8.       Začni s bylinkami.

Jelikož o záhonu zeleniny si můžete nechat zdát, vysaďte si truhlík s oblíbenými bylinkami nebo saláty. Pěstování vám přinese nejen dobrý pocit, ale co si vypěstujete, to si můžete i sníst. Pro začátek je vhodné začít pažitkou, mátou, tymiánem, česnekem a odolnějšími odrůdami salátů.

9.       Pěstuj zeleninu.

Pokud bez problémů zvládáte bylinky, můžete směle přejít k další zelenině. V truhlících se skvěle daří rajčatům, jarní cibulce, mrkvy, lilkům, fazolím, ředkvičkám i jahodám. Vše záleží na množství světla!

10.   Péče a údržba.

Ať budete pěstovat cokoli, nesmíte zapomínat na pravidelnou zálivku a přihnojování, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

 

Doufám, že jsme vás tímto nalákaly a vy už přemýšlíte, co si pro letošek do truhlíku dáte. A že sedět na balkoně a k tomu uzobávat jahody anebo si jen za dveře odskočit pro bazalku a vlastní rajčata je snad snem každého.

Příště si povíme něco o potřebném vybavení, vhodných květináčích a substrátech.

 

 

foto: freedigitalphotos.net: “Beetroot Tag” by Simon Howden; “Urban Gardening” by Simon Howden; “Wooden Decking” by anankkml.

2016.03.08 | Katka Mikulášková | přečteno: 30240x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zahrada balkon terasa truhlík městská zahrada začátečník

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Odstranění chloupků – 3 způsoby, jak docílit krásné pokožky

Metodami efektivního odstranění chloupků se zabývali už ve starověkém Egyptě. Touha po pokožce, která je na do...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.03.08 | přečteno: 30212x

Co sbalit na dovolenou? Nezapomeňte na deskové hry

Konečně je tady léto a čas dovolených. Také se už nemůžete dočkat, až se budete toulat po horách, objevovat krásy cizích...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2023.07.06 | přečteno: 825x

Jak začít sportovat a přitom se nezničit XIII – běžecký styl

Ještě předtím, než jsem začala běhat maratón, tak jsem se na něj chodila dívat. Přitom jsem pozorovala, jak se liší s...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2014.11.23 | přečteno: 30338x

Zlatá šéfová

Před několika lety jsem měnila zaměstnání. Vrhla jsem se do oboru, který mi byl naprosto cizí. Přesto jsem se na novo...
 
celý článek | Martina Kysilková | 2014.12.08 | přečteno: 30105x
 

Portál pro ženy