Nepřehlédněte
Když jsou ruce jako led aneb Už jste slyšeli o Raynaudově syndromu?
OPAR NA RTU: JAK SE HO ZBAVIT RYCHLE A SNADNO?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Zahrada na balkoně – začínáme
Nejen vlastnící zahrad a zahrádek si mohou užívat pěstování zeleniny, bylinek, ale i rostlin jen pro potěchu oka. Stačí okenní parapet, balkon nebo terasa, na které si každý může vykouzlit svoji malou zahradu a mít kousek přírody i v rušném centru města. Jelikož poslední záchvěvy zimy ještě zahradničení moc nepřejí, tak se zatím budeme věnovat teoretické přípravě. Aby měl každý čas si rozvrhnout svoji zahrádku.
1. Pečlivě si rozmysli!
Než vůbec se zahradničením začnete, je potřeba si důkladně rozmyslet, jak často budete na terase nebo balkóně pobývat. Jestli chcete pěstovat zeleninu, bylinky nebo okrasné květiny a v jaké míře. A samozřejmě musíte zvážit, kolik času budete své městské oáze věnovat, aby byla pro potěchu, nikoli na obtíž.
2. Sny versus možnosti.
Je důležité vidět vše reálně. Každý truhlík nebo kontejner se zeminou něco váží, proto je třeba znát možné zatížení balkonu nebo terasy. Dále musíte brát v potaz dispozice a orientaci své zahrady. Rostliny jsou přeci jen živé organismy, které mají svoje potřeby. Jejich nerespektování by mohlo hatit vaše úsilí.
3. Vybírej s rozmyslem.
Pěstební nádoby vybírejte, aby se dali snadno aranžovat. Vždy je vhodnější investovat do dvou větších než několika menších, ty totiž splynou a zaberou mnoho místa. Všeho s mírou, mnoho rostlin, barev i květináčů zmenší malý prostor.
4. Světlo je základ.
Výsadbu přizpůsobte světelným podmínkám. Na slunná místa vysaďte rostliny, které dobře snášejí sucho a teplo, naopak na stinné balkóny použijte stínomilné rostliny, jako jsou břečťan, traviny, bohyšky a dlužichy.
5. Vytvoř pozadí.
Základem jsou stálezelené rostliny, jako buxus, bobkovišeň nebo levandule. Poté přidejte barevný základ pomocí kvetoucích trvalek, které mají dlouhou dobu květu a vydrží i na přes rok.
6. Liché je to správné číslo.
Nejestetičtějšího výsledku docílíte výsadbou lichého počtu rostlin, proto použijte jednu, tři nebo pět sazenic dle velikosti nádoby.
7. Omezte barevnou škálu.
Velký počet barev působí rušivě a znovu prostor opticky zmenší.
8. Začni s bylinkami.
Jelikož o záhonu zeleniny si můžete nechat zdát, vysaďte si truhlík s oblíbenými bylinkami nebo saláty. Pěstování vám přinese nejen dobrý pocit, ale co si vypěstujete, to si můžete i sníst. Pro začátek je vhodné začít pažitkou, mátou, tymiánem, česnekem a odolnějšími odrůdami salátů.
9. Pěstuj zeleninu.
Pokud bez problémů zvládáte bylinky, můžete směle přejít k další zelenině. V truhlících se skvěle daří rajčatům, jarní cibulce, mrkvy, lilkům, fazolím, ředkvičkám i jahodám. Vše záleží na množství světla!
10. Péče a údržba.
Ať budete pěstovat cokoli, nesmíte zapomínat na pravidelnou zálivku a přihnojování, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.
Doufám, že jsme vás tímto nalákaly a vy už přemýšlíte, co si pro letošek do truhlíku dáte. A že sedět na balkoně a k tomu uzobávat jahody anebo si jen za dveře odskočit pro bazalku a vlastní rajčata je snad snem každého.
Příště si povíme něco o potřebném vybavení, vhodných květináčích a substrátech.
foto: freedigitalphotos.net: “Beetroot Tag” by Simon Howden; “Urban Gardening” by Simon Howden; “Wooden Decking” by anankkml.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zahrada balkon terasa truhlík městská zahrada začátečník