reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Přídržné magnety: Praktické tipy pro využití v domácnosti a dílně

 
Přídržné magnety: Praktické tipy pro využití v domácnosti a dílně

Přídržné magnety jsou speciální typy silných neodymových magnetů, zapouzdřené v odolném ocelovém pouzdře. Bývají vyrobené z neodymu, přesněji NdFeB, což je jeden z nejsilnějších běžně dostupných magnetických materiálů. Jak se dají využít v dílně, kanceláři i doma? Podívejte se.

 

Ocelové pouzdro magnetu může navíc obsahovat závit k našroubování, závitový čep či jiný upevňovací systém pro uchycení magnetu.

Jak přídržný magnet funguje?

Přídržné magnety a magnetické úchyty fungují na základě silného stálého magnetického přitahování, které nevyžaduje elektrickou energii. Když přiblížíte přídržný magnet k povrchu ze železa, niklu, oceli nebo jiného feromagnetického materiálu, magnet se k němu pevně přichytí a udrží se přicvaknutý na místě.

K dispozici je několik typů přídržných magnetů:

Přídržné kruhové magnety s otvorem na šroub

Kulaté přídržné magnety s otvorem na šroub jsou vhodné pro připevnění různých předmětů. Díky svému designu a silné přitažlivosti jsou velmi univerzální a můžete je použít i jako magnetické držáky nářadí, náčiní a pomůcek. Magnety seženete v různých velikostech a magnetických silách, což vám umožní vybrat správný magnet pro konkrétní potřeby.

Podobně vypadají přídržné kvádrové magnety s dírou na šroub, jen mají tvar kvádru a buď jeden nebo dva otvory.

Pogumované přídržné magnety

Pogumované přídržné magnety jsou voděodolné, použitelné i ve vlhkém prostředí. Díky svému pogumovanému povrchu se dají využít také k přicvaknutí na povrchy, kde hrozí poškrábání, například na karoserii stojícího obytného auta. To je ideální pro přicvaknutí markýzy, zástěny, sítě proti hmyzu.

Přídržné magnetické úchyty se závitovým čepem

Magnetické držáky a úchyty se závitovým čepem jsou určené k zasunutí do připraveného otvoru a z druhé strany utažení matkou. Využít je můžete na výrobu magnetického držáku nářadí v dílně, náčiní v kuchyni, domácí pracovně.

Válcové přídržné magnety s vnitřním závitem

Válcové přídržné magnety s vnitřním závitem se hodí pro možnost upevnění šroubem. Dají se také našroubovat na vhodnou závitovou tyč. Magnetické úchyty s vnitřním závitem mohou být užitečné k prezentaci drobného zboží v prodejnách nebo na výstavách. K ocelovému plechu lze nacvaknout magnetické úchyty se závitem a k úchytu přišroubovat pozinkovanou tyč se závitem, na kterou pak můžete zavěsit sáček s drobným zbožím.

Fotografové mohou využít magnetické úchyty se závitem pro připevnění externích LED světel nebo systémových blesků k povrchu ze železa nebo oceli, například na konstrukci mostu, sloupu nebo zábradlí. K tomu se hodí speciální magnetický úchyt se stativovým závitem.

Ploché magnetické úchyty

Ploché přídržné magnety se hodí pro situace, kdy je potřeba přimontovat silný magnet, ale není možné nebo vhodné do nosného materiálu vrtat. Ploché magnetické úchyty jsou určené zejména k nalepení či vlepení do připraveného otvoru. Díky ocelovému pouzdru mají vyšší odolnost a větší magnetickou sílu než standardní kulaté neodymové magnety.

Pořídíte je v různých velikostech s různou magnetickou silou až 80 kg a průměry do 40 mm.

Ocelové základny jako protikusy

Pro ploché magnetické úchyty v ocelovém pouzdře jsou dobrým doplňkem kotoučové ocelové základny. Tyto základny nejsou magnetické, ale jsou feromagnetické, což znamená, že magnety na nich drží velmi pevně.

Mají otvor pro šroub se zápustnou hlavou. To vám umožní jejich snadné přišroubování i k nemagnetickému povrchu. Doporučujeme vybrat protikus s průměrem o něco větším než má přídržný magnet, aby na něj mohl doléhat celou svou plochou.

5 tipů, jak přídržné magnety využít

K čemu se přídržné magnety dál hodí? Přikládáme pár tipů:

  1. Magnetické zavírání nábytkových dvířek: Přídržné magnety s prohlubní a otvorem na šroub se dají použít třeba pro zavírání nábytkových dvířek. Anebo je stačí přišroubovat ke stěně nebo stropu a můžete je použít k přichycení různých ocelových předmětů, svítidel, náčiní, rámů.

  2. Držáky pro nářadí: V dílně se dají přídržné magnety použít k vytvoření magnetických držáků pro menší nářadí. To je velmi užitečné pro udržení pořádku i snadný a rychlý přístup k pracovnímu nářadí.

  3. Magnetické držáky v kuchyni: V kuchyni mohou být tyto magnety použité jako držáky pro kuchyňské kovové náčiní. Ušetříte místo na pracovní ploše a vše budete mít hned po ruce.

  4. Zavírání dveří sauny: Pro výrobce saun jsou přídržné dveřní magnety užitečné k zavírání dveří sauny. Udrží dveře sauny zavřené, zároveň však umožní snadné a rychlé opuštění prostor, když je potřeba.

  5. Držáky pro umělecká díla: V galeriích bývají přídržné magnety využívané na připevnění uměleckých děl, plakátů a obrazů. Další tipy pro přídržný magnet najdete například na blogu Magnetik.cz

Pokud už přídržné magnety používáte, jak vám vyhovují?

 

2023.07.26 | Admin | přečteno: 906x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: domov domácnost praktické tipy přídržný magnet

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vyhřátý domov i během noci? S nočními briketami jednoduše a pohodlně

V mnoha domácnostech je hlavním zdrojem tepla kotel na pevná paliva. Tento způsob vytápění představuje ekonomick...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.12.08 | přečteno: 30166x

Dárek, který nezklame? Vsaďte na oblíbené parfémy

Nakupování vánočních dárků znamená pro mnoho lidí každoroční stres. Kde vzít čas na pobíhání po obchodech? Co vybrat? Bu...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.12.11 | přečteno: 30035x

Bylinná léčba v tradiční čínské medicíně

Čínská bylinná léčba je součástí velkého léčebného systému zvaného tradiční čínská medicína (TCM), který je jedním z nej...
 
celý článek | Nina Albertová | 2020.12.09 | přečteno: 30132x

Měsíc poté aneb jak jste na tom vy a vaše předsevzetí

Patříte mezi ty, kteří si každý rok dávají alespoň jedno novoroční předsevzetí? Už zase hubnete, přestáváte kouřit ne...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.01.28 | přečteno: 30026x
 

Portál pro ženy