newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Nevěřte mýtům o vejcích. Jsou nejen chutná, ale hlavně zdravá

 
Nevěřte mýtům o vejcích. Jsou nejen chutná, ale hlavně zdravá

Není to tak dávno, kdy se vejce ocitla na „černé listině“ nezdravých potravin kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Dnes už víme, že patří naopak mezi nejzdravější, a zároveň nejvýživnější suroviny.

 

Vejce jsou bohatá na vitaminy a minerály, ale obsahují také zdravé tuky a antioxidanty a jsou skvělým zdrojem kvalitních proteinů. A s cholesterolem je to úplně jinak, než se domnívali odborníci na výživu před 30 lety. Proč by tedy vejce v našem jídelníčku neměla chybět?

Zpomalují stárnutí

Ve vejcích najdeme tuky obsahující velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají na zdraví přímo blahodárný vliv. Významnou složkou jsou fosfolipidy. Tyto látky působí především v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a brzdí proces stárnutí organismu. Zároveň fungují jako emulgátory, takže spojují jednotlivé ingredience pokrmů. Proto se bez vajíček některé pokrmy vůbec nedají připravit.

                                                                

Podporují paměť

V jednom větším vejci se nachází až 147 miligramů cholinu, který hraje klíčovou roli při vývoji a fungování mozku. Podporuje paměť i dobrou náladu a je základní součástí acetylcholinu patřícího mezi základní neurotransmitery, tedy látky přenášející vzruchy mezi jednotlivými nervovými buňkami. Nedostatek cholinu může způsobit neurologické poruchy, ale také zhoršenou činnost celého mozku.

Udržují štíhlou linii

Pokud chcete konzumaci vajíček využít i pro svou štíhlou linii, jezte je ráno. Z důvěryhodného experimentu vyplynulo, že lidé, kteří ráno konzumovali vajíčka, během dne pak snědli o celých 81 % méně energie než lidé, kteří snídali cornflakes s mlékem, tedy jídlo s menším obsahem bílkovin a vysokým glykemickým indexem.

                                                                

Posilují imunitu

Jedno větší vejce obsahuje skoro 25 % doporučené denní dávky selenu, který patří k základním stavebním kamenům naší imunity, a je také součástí důležitých enzymů, jenž v těle pomáhají likvidovat volné radikály. Nedostatek selenu může způsobit závažná onemocnění srdce, kostí a kloubů.

Zásobí tělo vitaminy

Obyčejná vejce obsahují neobyčejné množství vitaminů. Najdete v nich vitamin A, D, E, K, vitaminy skupiny B nebo karoteny. Z minerálních látek se ve vejcích skrývá především velké množství železa.

                                                     

A cholesterol?

Špatná pověst vajec ohledně vysokého obsahu cholesterolu byla důvěryhodnými výzkumy vyvrácena. Ano, ve vejcích najdete hodně této látky, ale – cholesterol se dělí na dvě skupiny. Laicky ho označujeme jako „dobrý“, který obsahuje v přiměřeném množství nasycené tuky pro tělo potřebné, a takzvaný cholesterol „špatný“, což je ten, který nám škodí. A optimální hladina cholesterolu „dobrého“ dokáže snižovat množství toho „špatného“.

Vychutnejte si pořádnou vajíčkovou „bombu“.

Na závěr vám mohu nabídnout rodinný recept, který vás zaručeně nasytí na dlouhou dobu, ačkoli neobsahuje nic, co by pro váš organismus nebylo zdravé.

                                                                

Připravte si „Skleněná vejce“

Na přípravu 2 porcí budete potřebovat:

  • 4 natvrdo uvařená vejce
  • 2 střední cibule oloupané
  • kvalitní rostlinný olej
  • bio olivový olej

Vejce nakrájejte na tenké plátky, rozložte na připravené talíře a jemně posolte. Cibuli nakrájejte na kolečka, a mezitím nechte v pánvi rozehřát rostlinný olej. Plátky cibule vložte do horkého oleje a nechte dusit, dokud cibule nezesklovatí. Pak ji z pánve vyndejte a nechte důkladně okapat. Připravenými cibulovými kroužky poklaďte plátky vajec a vše jemně přelijte olivovým olejem. Dle potřeby dosolte.

Cibule dodá vajíčkům příjemnou nasládlou chuť a vy dostanete dávku „dobrého“ cholesterolu minimálně na celý den.

Dobrou chuť.

 

2021.09.15 | Jana Brandtlová | přečteno: 365x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: vejce cholesterol stárnutí imunita hubnutí vitamíny zdravá vejce recept na vejce

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Třená buchta pro milovníky hanáckých koláčů

Druhá polovina srpna se v řadě našich měst a obcí nese ve znamení oslav Posvícení či Pouti. K takové přílež...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.08.16 | přečteno: 16097x

Tělo jako z kamene

  Tak to asi nikdy mít nebudu. ...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.05.30 | přečteno: 13934x

Když je mi ouvej

Někdy se možná špatně vyjádříme nebo vidíme věci jinak, než jaké jsou. Někdy máme strach z nejistoty a taky svého sel...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.05.21 | přečteno: 14803x

Hádej, jak moc tě mám rád...

Dnešní doba je hektická, o tom není třeba diskutovat. Je však tak uspěchaná, že někdy zapomínáme na malé radosti, kte...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2014.04.03 | přečteno: 13552x
 

Portál pro ženy