newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Děti a barvy, do kterých je oblékáme

 
Děti a barvy, do kterých je oblékáme

Občas mě napadalo, zda bude mít na mou dceru v pozdější době vliv to, jaké oblečení nosila v dětství. Zdá se, že tato otázka zajímá mnoho rodičů, a především v reakci na ni se rozšiřuje genderově neutrální a unisexový dětský oděvní trh.

 

Možná by zajímalo i vás, proč je zrovna růžová barva určena pro dívky a modrá pro chlapce. Jak psychologové dobře vědí, barva může ovlivňovat emoce, vyjádření sebe sama i vnímání své vlastní osoby a osobnosti. Nabízí se tedy otázka, zda a jaké důsledky mohou mít genderové barevné kódy pro lidi, a zejména pro děti, které je nosí.

Barevná historie

Myšlenka, že barvy jsou genderové, sahá do 30. let minulého století. V té době byla modrá používána na uniformách vojáků, a tím se stala barvou reprezentující mužskost.

Asi pro vás ale bude šokující, že před rokem 1930 byla růžová původně určena pro chlapce, protože byla vnímána jako „zředěná dynamická červená barva“. Červená symbolizovala „horlivost“ a „odvahu“, na rozdíl od tehdejší dívčí modré, která byla považována za delikátnější a jemnější, navíc se symbolikou „víry“ a „důslednosti“.

Psychologické výzkumy prokázaly preference modré barvy, a to u obou pohlaví. Zjistily ovšem také, že záleží na odstínu a sytosti té které barvy.

Z pohledu evoluční psychologie můžeme chápat preferenci červené a růžové u žen jako důsledek jejich role při sběru zdrojů během období lovců a sběračů, kde tyto teplé barvy svědčily o zralém ovoci a bobulích.

Barvy a děti

Pokud jde o vývoj, děti jsou schopné identifikovat barvy už od 18 měsíců. Ve věku od 3 do 4 let dokážou různé barvy pojmenovat. Shodou okolností si během tohoto období vývoje začínají též uvědomovat své přiřazené pohlaví. A vzhledem ke svým komunikačním omezením děti často používají barvu jako formu vyjádření.

                                                                     

A tak oblečení, do kterého své dítě oblékáme, ovlivňuje nejen to, jak je přijímá okolní svět, ale i to, jak vnímají ony samy sebe. Jako rodiče je tedy můžeme oblékat tak, abychom jim pomohli sladit současné společensky přijaté barevné kódování s jejich pohlavím.

Rozhodnutí je ovšem na každém (respektive na každé) z nás. Nejdůležitější ale zůstává pomoci dítěti s tím, aby prostřednictvím barev dokázalo vyjádřit svou vlastní individualitu a jedinečnost a aby nebylo pod tlakem a mohlo si vybrat barvy oblečení, ve kterých se cítí dobře.

                                                                

Unisex

V čele takzvaného „unisexového trendu“ v oblékání dětí je například Kim Kardashian. Sama má nejraději, když její děti nosí barvy z hlediska pohlaví neutrální. Stále se zvyšující počet rodičů má obdobné preference a pro své děti vytvářejí vlastní osobní styl pomocí šedé, černé a bílé.

Kim Kardashian říká: „Chci, aby se mé děti v první řadě identifikovaly jako jednotlivci. Růžová by neměla být oblíbenou barvou mých dcer jen proto, že jsou to dívky, a modrá naopak top barvou mých synů. Své děti se snažím povzbudit, aby si vybíraly i jiné barvy ve spektru, a to ať už jsou přiřazovány spíše k dívkám nebo chlapcům. Oblečení v genderově neutrálních barvách, jako je bílá, žlutá, šedá, černá a další, mě přitahují také proto, že je děti mohou mezi sebou vzájemně kombinovat bez ohledu na pohlaví.“

                                                                

Vzhledem k tomu, že unisexový trh svou nabídku rychle rozšiřuje, v průběhu času se téměř jistě budeme stále více posouvat od spojení barvy a pohlaví.

Inu, časy se mění, stejně jako význam barev.

 

2020.09.26 | Jana Brandtlová | přečteno: 2426x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: děti barvy unisex

 
archiv

Nejzajímavější články

 

ONIOMÁNIE – ZÁVISLOST NA NAKUPOVÁNÍ A UTRÁCENÍ

Nakupování je zcela běžná činnost, ba dokonce i nutnost. Obchodní centra lákají zákazníky na obrovské množství zboží a p...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.10.26 | přečteno: 7572x

Aplikace na mobil, které vám usnadní život!

Moderní technologie jdou stále dopředu a my jsme svědky jejich rychlého vývoje. Pokud jste zastánci těchto technologií, ...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2018.04.25 | přečteno: 8214x

Eliška (22): Prozradila jsem kamarádčino tajemství

Moje kamarádka se mi nedávno svěřila se svým tajemstvím, které se neměl dozvědět v žádném případě nikdo jiný. Slíbila js...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.02.27 | přečteno: 1786x

Jak zdravě hubnout aneb buďte fit do plavek

Nejen začátek nového roku, ale i blížící se léto je pro mnoho z nás obrovskou motivací k razantní změně životníh...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.04.14 | přečteno: 16347x
 

Portál pro ženy