newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

V sevření úzkostí? Nebojte si říci o pomoc!

 
V sevření úzkostí? Nebojte si říci o pomoc!

Třetina populace se v životě s úzkostí setkala, každého desátého trápí tyto stavy dlouhodobě. Ženy navíc trpí generalizovanou úzkostnou poruchou až dvakrát častěji než muži. Také mladší generace je více zatížena fobiemi a panickými útoky, protože jsou pod tlakem pracovního prostředí, prožívají nadměrný stres, který ještě zesilují moderní sociální sítě s diktátem na vzhled nebo oblékání. Co dělat, když se strach stane pevnou součástí vašeho života?

 

Všudypřítomné obavy

Co prožívá člověk, který zažívá neustálé obavy ve stylu „co by se stalo“, „něco není v pořádku“, „způsobil jsem to“ nebo „tohle tedy nezvládnu“? Doslova peklo! Všudypřítomné strachy navíc pohlcují nejen mysl, ale také tělo. Generalizovaná úzkostná porucha totiž trpícího velmi vysiluje, je častým pacientem ordinace praktického lékaře, protože podléhá chronickým, zánětlivým nebo virovým onemocněním vlivem oslabené imunity. K tomu panické ataky doprovázejí i nepříjemné fyzické projevy.

Nechci umřít!

Mezi typické příznaky patří silné bušení u srdce, nevolnosti se zácpami nebo průjmem, dušnost, sevření hrdla, ale také brnění prstů nebo končetin, dokonce paralýza nebo dočasné strnutí. Úzkost a panická ataka s doprovodnými somatickými reakcemi mohou někomu připadat jako akutní infarkt myokardu, po příjezdu do nemocnice se však taková diagnóza neprokáže. Také většina dalších vyšetření nepoukazuje na žádné vážné onemocnění. Jen mysl je ovládána strachem natolik, že dotyčnému nedovoluje žít běžný život. V těchto chvílích je nanejvýš nutné vyhledat psychoterapeutickou pomoc.

 

Včasná pomoc = rychlá léčba

Při úzkostných stavech není rozhodně na místě stud nebo strach z léčby. Moderní psychoterapie si umí poradit s panickými stavy, fobiemi nebo úzkostnými poruchami velmi snadno. Avšak platí jednoduché pravidlo, čím dříve se začne s léčbou, tím je rychlejší a efektivnější. V běžných případech je léčba postavena na dvou pilířích. Prvním je kognitivně-behaviorální psychoterapie se sezeními pro odhalení příčiny panických a úzkostných stavů. Druhým je nácvik dechových a svalových strategií pro uvolnění napětí a zvládnutí přicházející ataky. Jen při nejtěžších případech se přidává ještě třetí pilíř, jímž je šetrná farmakoterapie s předepsáním moderních antidepresiv nezpůsobujících silnou závislost.

 

 

2021.05.10 | Lea Kubová | přečteno: 344x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: pomoc psychika stres úzkost terapie

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vydejte se na poznávací zájezd a prozkoumejte krásy zemí, které vás nejvíce lákají

Cestování je příjemnou relaxací a únikem od všednodenních starostí. A je také branou k poznávání jiných zemí, ku...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.01.21 | přečteno: 13706x

Spolehněte se na sílu přírody, bylinky pomohou s mnoha zdravotními problémy

Každého z nás alespoň občas trápí nějaké zdravotní problémy. Někdo má silný kořínek a potýká s nimi jen výj...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.02.03 | přečteno: 13548x

Jak dostát novoročního předsevzetí pro rok 2021 a zdravě zhubnout?

Patříte-li mezi skupinu lidí, kteří si pravidelně dávají nějaká ta novoroční předsevzetí, možná pro nadcházející rok zvo...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.01.05 | přečteno: 783x

Jak vybrat to nejlepší povlečení do své ložnice?

Při kvalitě spánku hraje roli nejen volba vhodné postele, roštu a matrace. Na čem si dát ještě záležet? Na výběru pov...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.02.04 | přečteno: 15373x
 

Portál pro ženy