newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Podvod jménem Xenergie?

 
Podvod jménem Xenergie?

Také se vám to už stalo? Zazvoní zvonek, vy vyjdete ven a před dveřmi naleznete dva slušně oděné občany s příjemným rádoby vtipným vystupováním a se spoustou důkazního materiálu o tom, jak je jejich nabídka o dost výhodnější než to, čeho využíváte vy. Pokud vám lžou přímo do očí, což v tu chvíli samozřejmě netušíte, máte na problémy zaděláno. Já jsem se v podobné situaci ocitla dnes a rozhodla se, že ji využiji k napsání tohoto článku. A jak to tedy bylo?

 

Dnes v 16:05 zazvonil zvonek a já otevřela dveře v očekávání svého studenta. Jaké ale bylo mé překvapení, když se přede mnou objevil neznámý mladík v košili a kravatě a upravená dívka v černém tílku. První mě napadlo, že mě chce opět oslovit nějaká sekta, nicméně oni se představili jako pracovníci energetického regulačního úřadu, kteří údajně ověřují to, zda mě ČEZ informoval o změnách v obchodních podmínkách. Po mém váhavém „Nevím.“ mě požádali, zdali bych jim neukázala zadní stranu faktury (čti detailní rozpis vyúčtování k faktuře) za dodávku plynu a elektřiny. V tu chvíli jsem je požádala, aby prokázali, že jsou opravdu zaměstnanci ERÚ. Důkazem mi měl být jakýsi papír s hlavičkou ERÚ a textem, který podpořil jejich verzi, a také dopis od ČEZu o změně obchodních podmínek. „Zadní stranu faktury“ jsem jim tedy ukázala. Mladík zapíchl prst do kolonky plateb za silovou elektřinu a do očí mi řekl, že tuto částku platím pouze za možnost volat na zákaznickou linku. Navíc nezapoměl poukázat na to, že se v tomto roce daná částka zvýšila (tato samá částka za silovou elektřinu se platí i u Xenergie). Dívka podotkla, že za ušetřené peníze bych si mohla koupit nové boty. Já bych si tedy raději koupila knihu, zareagovala jsem. Po malém zasmání mi bylo sděleno, že úspora sice moc velká nebude, ale i tak, proč bych měla platit více, než je nutno. Během toho mi také řekli, že na faktuře již nebude napsáno ČEZ Prodej, s.r.o. ale ČEZ Distribuce, a.s. Vysvětlením bylo, že ČEZ Prodej, s.r.o. teď prodává elektřinu z Německa, zatímco ČEZ Distribuce, a.s. z Čech, proto ta úspora. Dívka si mezitím vytáhla příruční skener a začala si skenovat celou smlouvu. Mladík se mě zatím snažil rozptýlit historkou z vedlejšího domu; asi nechtěl, abych si toho všimnula. Dívka pak začala mé údaje vypisovat na jiný papír. Podotýkám, že horní část listu nebyla vidět. Na závěr samozřejmě přišla žádost o podpis.


 

Papír vám dají do ruky, až když podepíšete. A pokud se podíváte pořádně, zjistíte, že jste právě podepsali smlouvu s jiným dodavatelem elektřiny či plynu. Během rozhovoru o tom nepadlo ani slovo. Aniž by se mě někdo na něco zeptal, byla mi naordinována produktová řada Basic, která by mě dovedla k úspoře 100,- za měsíc na elektřině a něčeho malého na plynu. Problémem je, že první rok platíte podle tzv. akčního ceníku, další rok to bude podle ceníku normálního, pak je úspora minimální. Navíc na internetu najdete mnoho stížností na nedodržení dodávky elektřiny, nekomunikativnost společnosti, nemluvě o tom, že svým zaměstnancům neplatí. Tedy ze začátku je Xenergie komunikativní až moc. Ne jenom, že vám jejich „agenti“ vymluví díru do hlavy, ale navíc obdržíte telefonát, kde vám konečně na rovinu sdělí, že jste přešli k jinému dodavateli a ještě se vás zeptají, jestli jste byli spokojeni s prací jejich „podomních obchodníků“.


 

Pokud jste již podepsali, můžete podle § 57 občanského zákoníku od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření; nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, můžete od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce do 1 měsíce, byla-li spotřebitelská smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání.


 

Já osobně jsem hned volala na zákaznickou linku společnosti ČEZ, abych se poradila o dalším postupu. Ochotná paní mi sdělila, že musím vyplnit prohlášení, že od ČEZu nechci odejít, a společnosti Xenergie musím doporučeně zaslat odstoupení od smlouvy. Všechny formuláře prý obdržím poštou během následujícího týdne. Vzápětí mi volala již zmíněná paní z Xenergie, která mi na mou žádost uzavřenou smlouvu údajně stornovala. Upřímně doufám, že tito dva mladí lidé, co mi dnes otevřeli oči, přijdou v pondělí na domluvenou schůzku s mojí maminkou, protože to si opravdu vychutnám.

 Image courtesy of Jeroen van Oostrom / FreeDigitalPhotos.net

2014.06.06 | Mgr. Petra Králová | přečteno: 29752x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Xenergie; elektřina; plyn; smlouva

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zbavte se problémů pomocí hypnózy. Vyhrajte hypnoterapii zdarma!

Soutěž už skončila, děkujeme za účast. Výherkyní se stala Barbora K., gratulujeme! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.03.03 | přečteno: 29781x

Jak vařit fenykl

Aromatický fenykl není v naší kuchyni až tak obvyklý. To je škoda, protože je skvělým lékem na trávicí potíže a mnoho...
 
celý článek | Darina Adámková | 2013.07.08 | přečteno: 29831x

Co je moje, to je tvoje. Anebo není?

Sharing, neboli sdílení. V současné době jde o hodně diskutované téma. Pokud žijete se svým partnerem ve společné domácn...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2020.08.16 | přečteno: 29787x

Jak v létě zaručeně zazáříte? Vsaďte na vaše vlasy

Ať už si vlasy barvíte, melírujete nebo zůstáváte u svého přírodního odstínu, základem péče o každý váš vlásek je vžd...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.05.25 | přečteno: 29752x
 

Portál pro ženy