newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Můj čtenářský deník I.

 
Můj čtenářský deník I.

 

Aneb 512stran poněkud lechtivého čtení.

 

 

Těsně poté, co světem otřáslo „ Odstínové“ šílenství se na trhu začaly objevovat podobné knihy, jako houby po dešti. Bohužel velice brzy jsem začala tápat v tom, kdo od koho vlastně „opisuje“. A protože se mi toto lechtivé a opravdu čtivé téma nechtělo hned tak opouštět, začala jsem pátrat po trošku originálnějším a méně laciném… nejsem literární kritik a je to jen čistě můj názor, ale myslím, že se mi to docela povedlo.

Narazila jsem v knihkupectví na knihu od Sarah Watersové: Špičkou jazyka (anglický originál: Tipping the Velvet).

Anotace

„Román od autorky, jež bývá označována za novodobého Charlese Dickense, nás zavádí do viktoriánské Anglie a Londýna. V 80. letech 19. století se mladinká Nancy Astleyová, dcera venkovského obchodníčka s ústřicemi, zamiluje do hvězdy londýnského kabaretu Kitty Butlerové, jež se na svá vystoupení převléká za muže a zpívá mužské písně. Nancy nevynechá jediné představení, až si jí Kitty všimne, a Nan se stane její garderobiérkou. To jsou počátky jejich společného milostného života i společné kabaretní kariéry, ale jejich osudy propletené s mnoha sociálními prostředími, dobovými hnutími a dalšími postavami představují v podání Sarah Watersové, …, jízdu na horské dráze s ekvilibristickými výkony.“

(zdroj anotace: KOSMAS)

Nejdříve jsem si říkala, jak autentický může být popis viktoriánské Anglie, který napsala žena, které je v současnosti 47 let. Ale byla jsem mile překvapená. Úplně beznadějné to rozhodně není.

A hned poté nastane šok, popis některých scén může čtenáře mírně zaskočit. Mně se spojení viktoriánského jazyka s otevřeností dnešní doby velice líbí. Vlastně nejde o nic skandálního, jen o téma, o kterém se v časově podobně zařazené literatuře nemluvilo. Erotika se v knihách nějak obsáhle neobjevovala, o lesbické literatuře ani nemůže být řeč. 

Příběh samotný rozhodně není nepoutavý (o tom, jak velice snadné je se přes počáteční bláznivé štěstí dostat až na dno společnosti, a jak těžké je se z tohoto dna dopracovat ke kvalitnímu životu) , knihu jsem přečetla, času určitě nelitovala a navíc mě přivedla k jiné autorčině knize (Zlodějka) a ta se mi líbila malinko víc. Ale ano, kniha se mi líbila, je to takový ten odpočinkový kousek.

Tak co navštívit knihovnu, či knihkupectví? A až se rozhodnete si knihu přečíst, klidně mi napište, jak se líbila vám ;)

 

 

2014.03.11 | Andrea Tomanová | přečteno: 12596x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Špičkou jazyka; Sarah Waters

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak jíst, abychom se vyhnuli nafouknutému břichu?

Máte po jídle často nafouknuté břicho? Trápí vás nepříjemný tlak v něm? Pak by to chtělo přehodnotit svůj jídeln...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.03.28 | přečteno: 14315x

Jak funguje hypotéční kalkulačka?

Ještě nemáte hypotéku, ale uvažujete nad ní? A to z toho důvodu, že máte v plánu postavit si vlastní dům, n...
 
celý článek | Admin | 2016.07.05 | přečteno: 14177x

Nic není nemožné

Jsou lidé, kteří udělají cokoliv pro splnění svých snů. A pak jsou lidé, kteří se takovým odvážlivcům smějí, ale přit...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.06.21 | přečteno: 12377x

Umět prohrát

       Málokdo umí prohrávat, přiznám se, že i já nerada prohrávám. Ale bohužel prohry ...
 
celý článek | Zuzana Ditzelová | 2014.07.26 | přečteno: 12492x
 

Portál pro ženy