reklama 1 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Televize s rozlišením 4K - vyplatí se nebo je to ztráta peněz?

 
celý článek | Admin | přečteno: 817x 2019.08.09

Aqua aerobic

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 11013x 2014.02.04

Seznamte se, Stévie

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 11980x 2013.07.12

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Konec zimy patří orchidejím

 
Konec zimy patří orchidejím

Pokud jste po necelých třech měsících zimy již u konce s dechem, měla bych pro vás jeden tip. Konec zimy totiž již tradičně patří výstavám tropických rostlin, kterým jasně vévodí exotické orchideje ! Právě za nimi se v příštích dnech můžete vypravit do Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Když se řekne orchidej, tak si různí lidé představí odlišné věci. Zejména v posledních letech se stalo slovo „orchidej“ synonymem pro hybridy rodu Phalaenopsis (česky můrovec). Označení „orchidej“ se pro ně vžilo natolik, že se v některých článcích autoři ani nenamáhají jejich rodové jméno použít. Tím ale orchidejím velice křivdí, když se snaží vzbudit dojem, že orchidej je jen jedna. Vstavačovité jsou totiž spolu se složnokvětými největší čeledí v rostlinné říši. Orchidejí bylo doposud popsáno několik stovek rodů a několik tisícovek druhů. A vezmeme-li v úvahu, že se jedná o rostliny, které se mezi sebou velmi rády kříží, je třeba přičíst i značné množství mezidruhových či mezirodových kříženců ať přírodních či člověkem uměle vyšlechtěných.

Orchideje se na Zemi objevily zhruba před 60 – 70 miliony let a během evoluce dosáhly značných úspěchů. S výjimkou Antarktidy osídlily všechny kontinenty, kde je kromě ledovcových ploch naleznete úplně všude, od pouští po tropické pralesy, od nížin po vysoká pohoří, od báze stromů až po vrcholky jejich korun. Zároveň navázaly úzké vztahy se svými opylovači a vytvořily nekonečnou škálu tvarů a barev fascinujících květů. Zkrátka to ostatním konkurentům z rostlinné říše “nandaly“ na celé čáře.


S trochou štěstí možná narazíte i na žabky bezblanky - tajemné obyvatelky skleníku Fata Morgana.


Jak by se možná někdo mohl domnívat, tak není třeba se za orchidejemi vypravovat do tropů, vždyť nádherné exempláře najdeme i v naší domácí květeně. Jako příklad uveďme známý střevíčník pantoflíček a nebo kruštíky, tořiče, bradáčky, prstnatce a další. Narazit na ně můžete na mnoha místech po celé naší republice. Než ale podlehnete pokušení ozdobit si s nimi domácí skalku, vězte, že většina z nich patří mezi ohrožené a chráněné druhy.
Orchideje mají odnepaměti pro člověka jakési neodolatelné kouzlo, a proto není divu, že se i dnes těší vysokému zájmu ze strany komerčních i nekomerčních pěstitelů. Hybridní rostliny rodu Phalaenopsis doslova kolonizovali okna našich domovů. Zahradnické firmy se každoročně předhánějí v nabídce nových a nezvyklých barevných kombinací. Pozornost ale přitahují i další druhy. Hitem posledních let se staly obří exempláře rodu Vanda, klasikou jsou potom Dendrobia či takzvané „krabičkové orchideje“ neboli Cymbidia. Ti, kdo nepodléhají "komerčním šlágrům", se raději soustředí na méně profláklé rody a druhy. A praví orchideoví fajnšmekři mají ve svých sbírkách různé miniaturky a jiné „špeky“, jak se v botanické hantýrce přezdívá opravdovým vzácnostem. Najdou se i tací, kteří množí orchideje ze semen. Což je ovšem již hodně sofistikovaná záležitost a bez potřebného vybavení, podpůrných prostředků a zkušeností to v domácím prostředí není možné. Proto se nenechte nalákat vypočítavci prodávajícími na internetu semena orchidejí, která si zaručeně vypěstujete sami v zahradní zemině…

 


Ať již patříte k té či oné skupině nadšených pěstitelů orchidejí, anebo jste jen okouzlení obdivovatelé, rozhodně byste si neměli nechat ujít výstavu orchidejí v pražském tropickém skleníku Fata Morgana, která zde má již mnohaletou tradici. Vypravit se sem můžete od soboty 6. 3. 2015 až do neděle 22. 3. 2015. Uvidíte orchideje z nejsušších oblastí světa, z tropických deštných pralesů i z vysokých hor. Obdivovat budete moci nejen zbožňované Phalaenopsisy, ale i opravdové vzácnosti, takže se rozhodně nezapomeňte vybavit fotoaparáty. K dispozici bude prodej rostlin, kde si na své přijde opravdu každý, neboť zde naleznete širokou paletu rostlin od komerčních hybridů až po zcela nekomerční druhy určené pro zkušené pěstitele. O víkendech je pro vás navíc připraven doprovodný program v podobě přednášek, ukázek aranžování či pěstebních postupů, které bude prezentovat kurátorka tropických rostlin Romana Rybková.
Pokud si před příchodem jara již potřebujete dobít baterky, je pro vás skleník Fata Morgana to pravé místo, kam se během března vypravit.

 

 

Fotografie: Autorka
Úvodní fotka: Phalaenopsis Amabilis  - Image courtesy of panuruangjan at FreeDigitalPhotos.net

 
2015.03.07 | Klára Hrdá | přečteno: 11405x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: výstava orchideje botanická

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Kde najít lásku ve zralém věku?

Když je člověku sladkých ...náct, nemá většinou problém se seznamováním a navazováním romantických vztahů. Jak ale st...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.12.09 | přečteno: 11587x

Česká raw food: Tajemství těch nejlepších

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Renata Petříčková | 2016.01.14 | přečteno: 13211x

BOUŘÍ SE VÁM HORMONY? ZKUSTE HORMONÁLNÍ JÓGU!

Hormonální dysbalance v těle ovlivňuje celou řadu procesů nejen fyzických, ale i mentálních. Pro někoho je nejrychlejším...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.02.09 | přečteno: 1962x

Pořiďte si kvalitní lyžařskou výbavu pro radost z každé jízdy

Blíží se roční období zaslíbené všem milovníkům zimních sportů. Také k nim patříte? Nemůžete se dočkat, až budet...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.11.20 | přečteno: 11034x
 

Portál pro ženy