newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Jak začít sportovat a přitom se nezničit I – oblečení na běh

 
Jak začít sportovat a přitom se nezničit I – oblečení na běh

V minulém příspěvku jsem psala, že se při svých prvních pokusech o zlepšení kondice nemusíte zničit, stačí dodržovat některé zásady. Možností, jak se zbavit nadváhy a získat lepší kondici, a tím i pocit sami ze sebe a ze svého života, je velmi mnoho. Nejdůležitější je udělat první krok. Hodně lidí si myslí, že nemají talent na sport, protože mají v paměti školní hodiny tělocviku, které byly (alespoň za mého dětství) vedené tak, jakoby žáky chtěli od pohybu spíš odradit. Uvedu proto nejdřív opět příklad ze života.

 

Nikdy jsem neudělala výmyk na hrazdě ani holubičku na kladině, kotoul vzad jsem uměla jen šikmo přes rameno. Z tělocviku jsem měla standardně dvojku, a byla jsem všeobecně považovaná za sportovní antitalent. Potom jsem ve čtrnácti letech vyhrála diplomy na školních atletických závodech, v patnácti jsem reprezentovala učiliště na mezirezortních soutěžích, v sedmnácti jsem už měla druhou výkonnostní třídu na osmistovku. Dnes, po třiceti letech, mám doma sbírku medailí, v tabulkách přes třicet úspěšně absolvovaných maratónů, a v šestačtyřiceti letech jsem splnila kvalifikační limit na mistrovství republiky. To nepíšu proto, abych se pochlubila svými výsledky, ale chci tím ukázat, že výsledky ve škole při tělocviku neznamenají vůbec nic pro další možnosti sportování.

Víme tedy už, že sportovat může každý, dokonce i se zdravotním omezením – znám maratónce, který trénuje pod dohledem profesora Pirka s transplantovaným srdcem, nedávno byl v novinách rozhovor s Honzou Říhou, což je známý  nevidomý horolezec. Tyto případy jsou samozřejmě velmi individuální, a je třeba je řešit s odborným dohledem. Proto budu všechna doporučení psát pro lidi bez zdravotních omezení. Způsobů, jak se pohybovat, je velmi mnoho, přesto budu nejvíc prostoru věnovat běhání. Proč právě běh? Je mnoho důvodů, zkusím vyjmenovat ty nejdůležitější. Především je to nejjednodušší způsob, jak začít sportovat. Jsou zde organizační výhody – nemusíme řešit, jaká je denní doba, jestli mají otevřeno, jestli máme dost peněz na vstup, nemusíme se s nikým domlouvat jako při kolektivních sportech, ani se před nikým předvádět jako v posilovně. Nepotřebujeme žádné speciální pomůcky ani vybavení. Další výhody jsou zdravotní. Při běhu se zvyšuje tepová frekvence, což vždycky působí na zlepšení schopnosti využívat kyslík, což souvisí se spalováním tuku a zlepšováním kondice. Další výhodou běhu je jeho měřitelnost. Můžeme sledovat, jak daleko a jak rychle běháme, a tedy jaké děláme pokroky. Běh proti většině jiných sportů také zatěžuje rovnoměrně celé tělo. Tím, že běh patří mezi sporty se zvýšenou spotřebou kyslíku, odborně aerobní, lidově takové, při kterých se zadýcháme, tak poznáme snadněji, jestli jsme už nepřekročili svoje možnosti, a můžeme včas přerušit trénink.

Ale dost teorie, přejděme k praktickým stránkám. Nejdřív ze všeho než vyběhneme, tak se musíme obléknout. Když jsem před třiceti lety začala běhat, tak mi stačil školní úbor na tělocvik a domácí tepláky a bunda. Dneska je výběr speciálního běžeckého oblečení velký, přesto stále platí, že v jednoduchosti je genialita. Výběr vhodného, tzv. funkčního prádla vyžaduje určitou zkušenost, pro začátek je proto lepší obyčejné bavlněné prádlo, kterým nic nezkazíte. V počasí jako je teď, stačí nátělník, tričko, triko s dlouhým rukávem nebo přiléhavá mikina a středně silné legíny. Přestože je to tak jednoduché, tak velmi často vidím velmi nevhodně oblečené běžce (dobře podle oblečení poznám začátečníka). Kdo si přečte tento článek, tak má výhodu, že  mnoho chyb může odstranit už předem.

Jaké jsou nejčastější chyby začátečníků při výběru oblečení? Nosí nevhodné široké nebo rozšiřující se kalhoty, které překáží v pohybu. Ze stejného důvodu není dobrá volná tepláková bunda, navíc s kapucou, což vidím docela často. Také je vždycky lepší víc slabších vrstev než jedna silná. Jednak si můžete vrchní vrstvy podle potřeby nasadit (sundat), a také vzduchová mezera má izolační schopnosti. Zcela nevhodná je silná tepláková souprava, ve které vám bude horko, protože je těžká a neprodyšná, snadno se tak zpotíte, látka nasaje vodu jako houba, takže bude ještě těžší, a v chladném počasí můžete nastydnout. Zrovna tak nejsou vhodné plátěné kalhoty, navíc s kapsami. Plátno nepřilne k tělu jako bavlna, když se zpotí nebo promokne, tak je tuhé a může dřít. Vhodné jsou měkké poddajné materiály, především zmíněná bavlna, nebo v kombinaci s viskozitou a elastanem. Mně se osvědčily v chladném počasí i úpletové tkaniny (kamaše, roláky), které jsou prodyšné, teplé a nedrží vodu jako bavlna.

Protože jsou velké rozdíly mezi teplotou ve dne a v noci, a po západu slunce se rychle ochladí, je potřeba večer přidat další vrstvu. Stejně tak, když fouká vítr, snižuje to teplotu. Speciálně do větru je vhodná šusťáková bunda, která by měla být lehká a prodyšná. Při ochlazení nebo za větru také nezapomeňte na čelenku, a večer je velmi vhodné vzít si rukavice. 

Speciální pozornost je třeba věnovat obuvi. Výrobci sportovní obuvi mají vývojové laboratoře, kde vyrábí stále sofistikovanější běžecké boty. Problém je, že se sportovní obuv vyrábí na základě antropometrického výzkumu, ze kterého vzejde průměrný výsledek. To je velký problém, protože podle normálního rozdělení má průměrné hodnoty čehokoliv (například inteligence) přibližně polovina populace. To opačně znamená, že polovina lidí takové hodnoty nemá. To v mnoha případech nevadí, ale u sportovních bot, které jsou navržené tak, že přesně obepínají nohu, je každá odchylka špatná. Proto je potřeba si boty  dobře vyzkoušet, a zaměřit se na to, jestli někde netlačí. Já jsem měla v jednom období vleklé problémy s achilovkou, které jakoby zázračně zmizely, když jsem si pořídila nové boty. V okolí paty jsou totiž tvrdé výztuhy, které u nových bot zakrývá měkká vrstva. Ta se časem ztenčí, a tvrdá výztuha tlačí. Když nějakou dobu boty nosíte, tak se podívejte, jestli někde nejsou prodřená místa. Podle toho poznáte, kde vás boty tlačí, a na co se máte zaměřit, až si budete pořizovat nové. Pokud děláte jiný sport, a máte obuv třeba na fitness, na tenis a podobně, tak doporučuji tyto boty na běhání nepoužívat. Důvod je, že jsou jednak obvykle těžší, a pak běžecké boty obsahují tlumící vrstvu, která chrání před nárazy a otřesy, k nimž při běhu dochází.

A to už je dnes vše. Až si připravíte, co na sebe, podíváme se společně, kdy a kam vyběhnout.

 

 

2014.03.09 | Eliška Anna Kubičková | přečteno: 16489x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: kondiční sport běh snižování váhy

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Sezení na toaletní míse škodí zdraví! Správné je vyprazdňování v dřepu

Nad tématem vyprazdňování většina z nás moc nepřemýšlí, pokud nás zrovna netrápí akutní potíže. Prostě si sedneme na ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.10.01 | přečteno: 20000x

Letní grilování: Menu z grilu 3.díl

Ryby a mořské plody jsou zdravé a chutné, mnoho lidí je má ale spojené jen s dovolenou a pobytem u moře. Nedovolí v...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.07.08 | přečteno: 15283x

Kávu v těhotenství si zcela odpírat nemusíte. Dejte ale přednost kvalitnímu espressu

Pro ženy, které před otěhotněním běžně kávu pily a rády si denně dopřály i několik šálků, může být poněkud šokující zjis...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.08.19 | přečteno: 2015x

5 užitečných rad, jak správně vybrat plastová okna

Každého investora zajímá hlavně ceník plastových oken a rozměry. Cena je důležitým kritériem, ale neměla by být jedin...
 
celý článek | Admin | 2015.11.03 | přečteno: 15971x
 

Portál pro ženy