newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Co můžeš udělat dnes...

 
Co můžeš udělat dnes...

 

…odlož na pozítří – získáš tak dva dny volného času.

 

 

Problém studentů, ale i pracujících nebo maminek na mateřské dovolené.

Stává se vám, že se vám do nějaké činnosti prostě nechce? Vaše JÁ potom reaguje tak, že vymýšlí jakoukoliv jinou činnost, třeba i velmi užitečnou, jen abyste se nedostali k tomu konkrétnímu „nechtěnému úkolu“. Kamenem úrazu je však fakt, že tento úkol musíte splnit tak jako tak, mnohokrát například na úkor spánku, odpočinku nebo nějaké jiné příjemné činnosti.

Prokrastinace, aneb chorobné odkládání povinností a úkolů na pozdější dobu, se stalo ve světě i u nás fenoménem. Je to nemoc nebo pouhá výmluva, alibismus, nebo dokonce zkrátka lenost?

Lenost a prokrastinace jsou dva velmi odlišné termíny. Pojďme si je krátce definovat. Líný člověk se vyznačuje nečinností a pasivitou ve vztahu k jakémukoliv úkolu. Prokrastinace se však vztahuje ke konkrétnímu cíli, činnosti, časově definované úloze apod., tzn. dělání čehokoliv jiného, jen ne toho jednoho určitého…

 

Ačkoliv prokrastinace jako taková je vnímaná veskrze negativním způsobem, pohledy na tento jev se různí, a to i ve vědeckých kruzích.

 

Korejští autoři Chu a Choi však již v roce 2005 prezentovali, že může mít i pozitivní vliv na člověka jako takového – „aktivní prokrastinátor“ je jednoduše řečeno člověk, který prokrastinací rozhodně netrpí. Naopak prokrastinace jako taková má pozitivní vliv na efektivitu jeho práce a dokáže ho vyburcovat k daleko lepší výkonnosti. Je si vědom toho, že úkol stejně musí splnit a je jakousi výzvou pro něj plnit ho pod tlakem nebo na poslední chvíli…

 

Jedním z negativních prokrastinačních činitelů je bezpochyby dnes už neomezený přístup k internetu a zejména existence tzv. sociálních sítí. Počítač je sám o sobě velikým žroutem času. Bohužel v dnešní době to už bez něho jde velmi těžko. Sezení u počítače nás ale neustále něčím rozptyluje, blikající reklamy a zprávy od přátel nás nenechají soustředit se na jednu jedinou činnost. Je to jako se vším – je třeba přistupovat k tomu s rozumem…

 

Výzkumný projekt s názvem Nejsme líní (www.nejsmelini.cz), který se zrodil na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a jehož autorkou je Tatiana Malatincová, má za úkol prokrastinaci zevrubně analyzovat, ověřit na velkém výzkumném vzorku předpoklad, že existuje více typů lidského chování a fungování, které lze označit za chronickou prokrastinaci či naopak neprokrastinaci a podat účastníkům výzkumu případnou zpětnou vazbu. Výzkum je již v plném běhu a sběr dat z prvního dotazníku již byl bohužel ukončen, tudíž se již nemůžete přímo zapojit. Přesto jsou internetové stránky plné zajímavých informací ohledně fenoménu prokrastinace, a jsou neustále doplňovány a obohacovány. Dostanete jistě i pár užitečných rad, jak uspořádat svůj čas efektivně a prokrastinaci předcházet. Je to velmi zajímavé čtení, přesvědčte se sami.

Protože: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.” (Seneca)

 

Image courtesy of Stuart Miles/ FreeDigitalPhotos.net

2014.06.30 | Kateřina Pořízová | přečteno: 30153x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: prokrastinace; odkládání povinností

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Pranostika a zahrada v dubnu. Vysazujeme rakytník

Venku to stále na jaro nevypadá, přestože již oficiálně začalo. Došlo ke změně na letní čas a my se snad už brzy dočk...
 
celý článek | Vendula Králová | přečteno: 30054x

Jak super snadno ušetřit

Jak super snadno ušetřit? Vždyť to zná každý, rozhodně každá žena. Přesně tyhle boty za výlohou jsou to, co nutně p...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2023.07.30 | přečteno: 531x

Taje exotické Dominikánské republiky, které musíte vědět

Dominikánská republika je nejnavštěvovanější zemí Karibiku. Aby také ne, když nabízí rozmanitou krajinu a bohatou kultur...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.11.14 | přečteno: 30096x

CHCETE ZLEPŠIT SVŮJ ŽIVOT? POŘIĎTE SI DOMÁCÍHO MAZLÍČKA!

Neustále kolem sebe slyšíme, jak je důležité myslet pozitivně, užívat si života a zbytečně se nestresovat. Psychika úzce...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.02.23 | přečteno: 30109x
 

Portál pro ženy