newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Říjen očima pranostik

 
Říjen očima pranostik

Říjen je podzimním měsícem se vším všudy. Chladná rána, mlha v údolí, ale sluníčko umí ještě vykouzlit teplé dny, plné podmanivých barev. Zahrada se zazimovává a vše je plné barev, příroda se loučí a na rozloučenou se rozehraje celou škálou krásy. A to vše jen proto, aby podzimní plískavice nebyli tak chmurné. 

 

Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Jeho české jméno je odvozeno od jelení říje. Latinský název October znamená osmý měsíc a je odvozen z římského kalendáře, podle nějž rok začínal březnem.

Říjen je v českých zemích tradičně spojován s vinobraním, kvalitou sklizeného vína a skutečným příchodem podzimu „Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče“. O babím létě můžeme mluvit i v říjnu, hezké počasí se často protáhne „Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají“. Je vidět, že touha po hezkém podzimu je všudypřítomná „Divoké husy na odletu - konec i babímu létu“.

Objevují se i první pranostiky odkazující na to, jaká bude zima „Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený“, dále „Říjen když blýská, zima plíská“, „Mlhy v říjnu - sněhy v zimě“ a „V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc“.

S příchodem podzimu, již lidé tradičně hledí k další úrodě. Její kvalitu se snažili odhadnout již z říjnového počasí „Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí“, „Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok“.

1. října:  „Fouká-li na sv. Remigia od východu, bude teplý podzimek“.

2. října:  „Fouká-li na den Marie Orodovnice od východu, bude tuhá zima“. Během prvních říjnových dnů je zcela patrné, že celý podzim jde především o to, jaká bude zima.

4. října: „Svatý František zahání lidi do chýšek“.

15. října: „Po svaté Tereze mráz po střechách leze“. I když babí léto může vydržet i do října, většinou v polovině měsíce, již podzim nastupuje v plné síle.

16. října: „Svatý Havel - devět počasí za den“ sv. Havel je významným dnem z hlediska pranostik, proto se jich na tento den objevuje již několik. „Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře“. Jeho význam je patrný i díky vlivu na další měsíce, až do léta „Sucho-li na svatého Havla, bude budoucí rok suchý“, „Suchý Havel oznamuje suché léto“.

17. října:  „Svatá Hedvika medu do řepy zamíchá“. I když ovoce a jiné plodiny mají být již dávno sklizené, to neplatí pro řepu, které ještě druhá polovina října svědčí. „Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy naleje“.

18. října: „Do svatého Lukáše, kdo chceš, ruce volny měj, po svatém Lukáši za ňadra je dej“ citelné ochlazení v druhé polovině října.

21. října:  „Svatá Voršila zimu posílá“ dalším významným říjnovým dne, je svátek sv. Voršily a Korduly, které zvěstují příchod zimy a jsou patronkami větru, „Když na Uršulu větr duje, tuhou zimu ohlašuje“.

28. října: „Šimona a Judy - tuhnou na poli hrudy“ dalším dnem, zvěstujícím příchod zimy, je 28. říjen. Který se již se zimním charakterem počasí netají „Šimona a Judy - kožich snese s půdy“, „Svatý Šimon a Judy počasí o vánocích ovládá“.

 

Co si myslíte vy o podzimu? Přijde vám už pochmurný, jako většině příznivců jara a léta. Nebo se snažíte si každé roční období užít a najít v něm to krásné a vyjímečné, to co jiné měsíce nemají...

 

Foto: autorky

2016.09.30 | Katka Mikulášková | přečteno: 8978x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: říjen pranostika počasí podzim jaké bude počasí v říjnu jaký bude podzim

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Nemůžeš, ale musíš

Každá máme svoje limity. Fyzické, mentální i časové. Přesto se je často snažíme ignorovat. Proč? Vždyť není všem dnům...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.04.09 | přečteno: 8672x

Všeléky v kuchyni

Je pozdě večer, bolí vás zub, lékárna má dávno zavřeno a návštěva zubní pohotovosti vás děsí i ve snech? Nezoufejte a...
 
celý článek | Mgr. Petra Králová | 2014.02.13 | přečteno: 9341x

Zvládnu co si zamanu

Kdy jindy než teď… Jak by řekli v „Na samotě u Lesa“: Chčije a chčije L tak proč si nezavzpomínat ...
 
celý článek | Andrea Sýkorová | 2013.04.06 | přečteno: 8780x

Piloxing

Ptáte se, co můžete očekávat od jedné z fitness novinek jménem piloxing? Skákání, tanec, boxování bez soupeřů a bez z...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.01.26 | přečteno: 8642x
 

Portál pro ženy