reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Manolo Blahnik - Bůh obuvi

 
celý článek | Darina Adámková | přečteno: 30022x 2013.06.30

Nic není nemožné

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 30145x 2013.06.21

Vyhrajte přírodní doplněk stravy proti nespavosti Dreamly

 
celý článek | Admin | přečteno: 30159x 2018.12.02

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Samoživitelky a finance: jak se vypořádat s hospodařením s penězi?

 
 

Radost z toho, že mohou své ratolesti dennodenně sledovat, jak vyrůstají a rozvíjejí své schopnosti, totiž často doprovází také finanční komplikace. Péče o děti, udržování chodu domácnosti a vydělávání peněz je na jednoho člověka až příliš a ženy v důsledku často pracují pouze na zkrácený úvazek. Pravdou však je, že rozdělit takový výdělek ani v kombinaci s alimenty mezi všechny nutné výdaje je často skoro nemožné. 

Alimenty mohou částečně pomoci, ale bohužel často nebývají tak vysoké, aby vystačily na pokrytí všech výdajů, které se na matky s dětmi ze všech stran nahrnou. Co v takové situaci dělat? Připravili jsme si pro vás několik tipů, které vám s hospodařením s penězi pomohou

Požádejte o pomoc stát

Stát má připravených několik různých příspěvků, se kterými si ženy na mateřské dovolené mohou situaci alespoň trochu usnadnit. Tím základním je příspěvek na dítě, na který má nárok každá rodina, jejíž příjem je nižší, než životní minimum vynásobené číslem 2,7. Existují tři úrovně tohoto příspěvku, které určují jeho konkrétní výši a odvíjejí se od toho, jak staré dítě s vámi žije v domácnosti. Konkrétně vypadají následovně:

  • Dítě do 6 let - základní výměra 500 Kč; zvýšená 800 Kč

  • Dítě ve věku 6 - 15 let - základní výměra 610 Kč; zvýšená 910 Kč

  • Dítě od 15 do 26 let - základní výměra 700 Kč; zvýšená 1000 Kč

Nedostatečné příjmy vám otevírají dveře také k příspěvku na bydlení. K tomu mají přístup jak lidé, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu ve vlastním bytě, tak i ti, kteří bydlí v podnájmu. Ke schválení této výpomoci dochází v případě, že 30 % příjmů - v Praze 35 % - rodiny či jednotlivce nestačí k úhradě nákladů na bydlení a zároveň nepřesahuje příslušné náklady stanovené zákonem.

Jestliže je příspěvek na bydlení příliš nízký, je možné využít také doplatek na bydlení. S ním by vám po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení mělo zůstat tolik prostředků, kolik potřebujete na živobytí.

Rozpoznejte zbytečné výdaje

Je logické, že když není peněz nazbyt, nehodí se je utrácet za věci, které nutně nepotřebujeme. Spousta lidí však mívá problém takové výdaje rozpoznat, což lze snadno napravit, a to pomocí seznamu. Do jednoho sloupce sepíšete položky, bez kterých se neobejdete, a do druhého ostatní věci, včetně toho, kolik za ně utrácíte.

Poté můžete jít položku po položce a zjišťovat, zda někde můžete ušetřit. Třeba dodavatelé energií nebo pojišťovny se mohou jen přetrhnout, aby vám daly lepší nabídku než konkurence. Výdaje v druhém sloupci pak zkuste omezit na minimum, a to i když se jedná o vaši ratolest. Školní potřeby sice potřebuje, ale nejnovější model telefonu nebo hry na počítač už nikoliv. 

Samozřejmě se dítěti snažte rozumně vysvětlit, proč si takové věci nemůžete dovolit a případně mu kupte kasičku, kam mu budete dávat drobné za pomoc v domácnosti, aby si hračky nebo jiné radosti mohlo koupit samo. Dané věci si pak bude mnohem více vážit a navíc bude mít motivaci vám pomoci s úklidem a dalšími povinnostmi.

S půjčkami buďte opatrné

Samozřejmě se může stát, že svou situaci víceméně stabilizujete, ale pak přijde nějaký nečekaný výdaj, který vás opět úplně rozhodí. Potom možná začnete zvažovat, zda zvládnete utáhnout půjčku před výplatou, která vám z takové situace pomůže ven. Jestliže máte každý měsíc dostatek peněz navíc, abyste takový závazek dokázali zvládnout, pak je vše v pořádku

Nicméně pokud už tak máte co dělat, abyste svůj rozpočet rozložila mezi všechny náklady, bude lepší, když zkusíte najít jiné řešení. Ideální by v takovém případě mohla být půjčka od rodiny, která pro vás byla pravděpodobně bezúročná a ještě k tomu s flexibilním datem splatnosti. 

Jestliže se však přece jen rozhodnete obrátit na nebankovní společnost, nezapomeňte udělat patřičné srovnání půjček před výplatou na Ferovepujcky.cz, díky čemuž si zajistíte co možná nejvýhodnější podmínky. Pořád ale platí, že nejlepším řešením je to, když se na takové situace připravíte předem a budete si aktivně tvořit finanční rezervu. Pak vás totiž žádné nepříjemné překvapení nemůže rozhodit.

 

| přečteno: 30217x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: peníze, domácnost, finance, samoživitelky

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Důležité tipy v boji proti rakovině

Ačkoliv je současná medicína na vcelku vyspělé úrovni, stále existuje mnoho chorob, se kterými se nedokáže vypořádat ...
 
celý článek | Admin | 2015.04.01 | přečteno: 30076x

Žárlivost

  Mám kamarádku. Říkejme ji třeba Klára. Žije (v mých očích) v harmonickém svazku s mužem, který b...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.09.08 | přečteno: 30138x

S koloběžkou do města i do přírody, to je zábava!

Koloběžky už dávno nejsou jen hračkou pro děti. I dospělí si na nich mohou užít skvělé vyjížďky plné zábavy. O oblibě...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.05.14 | přečteno: 30094x

Suchý šampón – záchrana na poslední chvíli

Určitě to také znáte. Večer se nečekaně naskytla neodolatelná příležitost jít na večírek, zapovídaly jste se po telef...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.03.21 | přečteno: 30084x
 

Portál pro ženy