reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Buďte originální na den matek!

 
celý článek | Admin | přečteno: 8416x 2015.04.30

Praktické obklady do kuchyně

 
celý článek | Admin | přečteno: 8566x 2017.08.08

Řecko nabízí rodinnou dovolenou, romantické zájezdy i bujarý single život

 
celý článek | Admin | přečteno: 8583x 2016.08.31

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Tanec na tyči - to je Pole Dance

 
Tanec na tyči - to je Pole Dance

Tanec s tyčí už dávno není spojen pouze s nočními kluby a striptýzem. Seznamte se s Pole Dance – moderní formou velmi efektivního cvičení na vertikální tyči.

 

 

Pole Dance je novodobým odvětvím fitness, které umožňuje zpevnění celého těla, zvyšování jeho pružnosti a dokonalé tvarování postavy. Sdružuje zdánlivě nesourodé varianty tance a kondičního cvičení jako je balet, gymnastika, akrobacie, klasický, latinskoamerický, moderní i volný tanec.

Co je Pole Dance

Pole Dance se skládá z tance u tyče, chůze, otoček, předklonů a záklonů, spinů a prvků ze striptýzového tance. V pokročilejších úrovních přijdou na řadu i inverty, sedy či lehy na tyči a akrobatické prvky. Oblíbeným se stal tento styl možná právě proto, že přináší stále nové výzvy ve snaze zdokonalit se a tanečníkovi umožňuje značnou individualitu v choreografii. Je přitom potřeba zmínit, že Pole Dance není jen pro ženy! Stále více mužů totiž objevuje jeho kouzlo, a to zejména ve verzi Pole Fitness a Pole Sport, které se věnují cvičení s vysokou obtížností a akrobatickými prvky.

Kde se tu vlastně vzal

Vznik předchůdce dnešního Pole Dance se pravděpodobně datuje do 12. století, kdy se v Indii vytrvalost a síla pěstovala cvičením Mallakhamba na dřevěné tyči. Na počátku 20. století se pak s podobným typem pohybu setkáváme u čínských cirkusových vystoupení, když akrobaté bavili publikum svým uměním na vysokých tyčích, které podpíraly stan. Od toho už byl jen kousek ke vzniku sportovní disciplíny Chinese pole, která pro akrobacii využívá hned dvou tyčí. V 80. letech se sice ve světě éra tyčí přesunula do striptýzových barů, ale ještě před nástupem dalšího milénia se začalo několik věrných nadšenců cvičení u tyče naplno věnovat. Díky velké oblíbenosti tak vzniká Pole Dance, jehož velkou ambicí je nyní snaha o zařazení sportovní verze Pole Sport mezi disciplíny Olympijských her 2016.

K nám se Pole Dance dostal až v roce 2009 a od následujícího roku, kdy se v Praze otevřelo první taneční studio s lekcemi tohoto stylu, nabízí kurzy stále více tanečních škol a fitness center ve větších i menších městech v České republice.

Co s sebou na lekci

Klíčovou záležitostí pro Pole Dance je již zmíněná tyč, která na vás na lekci bude čekat. Jedná se o dutou kovovou tyč s průměrem 4-5 cm podle pokročilosti (začátečník se snáze udrží na silnější tyči), která je nejčastěji napevno připevněná od podlahy až ke stropu. Existují varianty, které ukotveny ke stropu nejsou, ty však samozřejmě neposkytují takovou stabilitu. Pro pokročilejší tanečníky se hodí tzv. spinové tyče, které se otáčí pomocí kuličkových ložisek a zlepšují tak dynamiku cviků. U nás jsou však častější tyče statické.

Samotné cvičení nevyžaduje velkou výbavu. Ideálním sportovním oblečením jsou krátké legíny a tílko, s pokročilejšími lekcemi však spíše sportovní podprsenka a kalhotky s nohavičkou nebo krátká sportovní sukně. Některé cviky přímo vyžadují držení tyče holým tělem, což přináší požadavek minima oblečení. Boty rovněž nepotřebujete, na tyči se většinou cvičí naboso (případně v piškotech). Pro pokročilé lekce si můžete připravit boty na vysokém podpatku a pokud se chcete vyhnout případným modřinám na lýtkách, přibalte si s sebou návleky. Až dojde na složité pasáže, budete možná potřebovat gripy – přípravky proti klouzání a pocení. Nanáší se na ruce a styčné plochy těla s tyčí, aby k sobě lépe přilnuly a byly tak v harmonickém souladu. Požadavky na vybavení se mohou mírně lišit kurz od kurzu, všechny potřebné instrukce však jistě dostanete ještě před první hodinou. Existují i specializované obchody a e-shopy, které se věnují výbavě pro Pole Dance. Stačí si zkrátka jen vybrat, v čem se budete cítit fajn. 

Zahoďte stud

Možná se z počátku budete cítit nesvá, polonahá u tyče. Po pár lekcích ale poznáte, že je to pro tento druh cvičení naprosto přirozené a přijdete tomu na chuť. Pole Dance je styl tance, při kterém si naplno užijete své ženskosti, naučíte se využívat pružnost svého těla a vyjádřit své pocity pomocí ladného pohybu. Dodá vám to na půvabu i sebevědomí. Řada kurzů poskytuje ukázkové lekce zdarma - vyzkoušejte to!

 

Image courtesy of photostock at FreeDigitalPhotos.net

 

 

2015.04.13 | Kateřina Pořízová | přečteno: 8391x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Pole dance cvičení na tyči fitness zpevnění těla

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Radíme – jaká pánev poslouží v kuchyni nejlépe?

Kvalitní nádobí je nezbytným základem k přípravě kvalitního a chutného jídla. Výběr nádobí tedy rozhodně není ra...
 
celý článek | Admin | 2014.09.03 | přečteno: 8383x

Hana Hindráková - rozhovor o Keni, afrických románech a neziskové organizaci Fair

Uspět na poli literatury není lehké, o tom by mohlo vyprávět mnoho začínajících spisovatelů. Co je potřeba k tomu, ab...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.02.14 | přečteno: 8462x

Netradiční ekologický materiál dá nový vzhled celému domu

Součástí rekonstrukce či opravy domu po zimě bývá také nová fasáda. Pokud nechcete klasickou omítku, můžete se poohlé...
 
celý článek | Admin | 2016.04.01 | přečteno: 8339x

Grilovací sezóna odstartovala! Zásobte se kvalitním dřevem na zátop!

Oblíbená doba pikniků a zahradních párty je tady. Také jste se těšili? Tyto příležitosti se pochopitelně neobejdou be...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2016.06.23 | přečteno: 8418x
 

Portál pro ženy